fallback

Комисията за Изборния кодекс отхвърли ветото на президента

Очаква се същият сценарий и в пленарна зала

12:40 | 04.03.14 г. 1

Депутатите от временната комисия за изготвяне на нов Изборен кодекс отхвърлиха ветото на президента Росен Плевнелиев.

В петък той върна за повторно обсъждане преференцията, машинното гласуване, процедурата на избор на ЦИК и методиката за разпределяне на мандатите от парламентарни избори в Изборния кодекс.

За да бъде преодоляно ветото, за повторното приемане на текстовете в пленарна зала трябва да гласуват поне 121 депутати, с които БСП, ДПС и "Атака" разполагат.

Заместник-председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цецка Цачева коментира, че работата й е предопределена, защото мнозинството е заявило предварително, че ще отхвърли ветото. Съпартиецът й Красимир Ципов нападна мнозинството, че  вече се знае кои фирми ще правят софтуера за гласуването.

„През последните 8 месеца чувахме заявки от управляващото мнозинство колко бързо и коректно ще бъде приет новият Изборен кодекс, за кого обаче? С този избор на ЦИК ръководството на комисията ще има мнозинство от управляващите БСП и ДПС, подкрепяни от „Атака”, каза Ципов.

Очаквано от ДПС и БСП обявиха, че ще приемат повторно оспорените от държавния глава текстове.

„Парламентарната група на ДПС няма да подкрепи ветото на президента. Ще търсим възможност да сезираме Конституционния съд за текстовете, които считаме, че наистина нарушават правата на българските граждани", обяви депутатът от движението Янко Янков.

Заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова (КБ), която оглавява временната комисия, отново защити новия Изборен кодекс. Тя припомни, че за пръв път се залагат изискванията за професионален опит на членовете на ЦИК.

„Те не са никак малки, има изискване за 7 години професионален стаж за членовете на ЦИК и 10 години професионален стаж за председателя на ЦИК, като изискването е той да бъде юрист. Не е определящ видът на висшето образование на членовете на ЦИК. Съвсем обосновано представителите на нашата ПГ отхвърлят ветото в тази част”, каза Манолова.

Тя призна, че според нея президентът е можел да каже и добра дума за мажоритарния елемент в Изборния кодекс. „Това е първият парламент, който приема преференция за изборите с толкова нисък праг – 5% за евровота. Постепенно хората ще свикнат да гласуват по преференциален начин. Ако всички гласуват с преференции, няма да има никакъв бонус за водача на листата“, мотивира се социалистката.

Още политически новини четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:27 | 12.09.22 г.
fallback