fallback

България е резервирана за новите екологични цели, предложени от ЕК

Стремежът е постепенно регулираните цени на електричеството у нас да отпаднат, обясни зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов

14:33 | 27.02.14 г. 16

Българската позиция по отношение на новите екологични цели, които предлага Европейската комисия до 2030 година, е „резервирана“, съобщи зам.-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов на среща с журналисти.

„Има големи икономики като САЩ, Китай, Индия, които не участват в Протокола от Киото и това може да обрече европейската икономика, да я постави в неконкурентна ситуация“, обясни той. България ще настоява всяка страна да има възможност да намери най-правилния път за изпълнение на заложените цели и да не бъде определяно административно „толкова от слънце, толкова от вятър“, допълни министърът.

В края на януари ЕК предложи нови цели за защита на околната среда. Според тях емисиите парникови газове трябва да намалеят с 40% под нивото от 1990 година. Увеличава се и процентът за използваната енергия от възобновяеми източници. 

От Брюксел залагат на тезата, че нисковъглеродната икономика ще доведе до устойчивото развитие на съюза, а иновациите в сектора ще доведат до откриването на работни места. 

В предложението на ЕК обаче липсва механизъм за разпределение на общата цел в новото предложение, обявено е общо енергията от възобновяеми източници да бъде 27% от потребяваната до 2030 година, коментира днес българският зам.-министър. В момента възприетата цел е до 2020 година този процент да бъде 20.

За България целта е 16 на сто, но към 2012 година изпълняваме 16,4%. „За тази година резултати още не са излезли, но вървим към 17%“, допълни още Айолов.

За шест месеца, от началото до лятото на 2012 година, в България са изградени 1000 мегавата мощности, които произвеждат електричество от възобновяеми източници. От тях 800 мегавата са фотоволтаици.

„Такава система е трудно управляема. 100% от енергията на ВЕИ се изкупува, отива в обществения доставчик, а цената е регулирана, защото нашето население е бедно“, коментира още Айолов по повод ситуацията в енергетиката в момента.

Стремежите на правителството са постепенно да  отпаднат регулираните цени. България търси съдействие от европейските си партньори по отношение на механизма за защита по отношение на енергийната бедност. Разумното решение е тези, които да бедни, да получат помощ, а при сегашната система на регулирани цени „и бедни, и богати плащат една цена“, заяви още Айолов. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:53 | 12.09.22 г.
fallback