fallback

Westinghouse ще разчита на местни подизпълнители за седми блок в Козлодуй

2 хил. души ще бъдат заети в строителството на блока, което може да започне до 2016 година, отчетоха от американската компания

11:25 | 27.02.14 г. 3

Планираме до месеци да приключим преговорите по инвестициите и бюджета на проекта и до 2016 година да започне строителството на седми блок в АЕЦ "Козлодуй". Тази увереност изказаха от Westinghouse по време на конференция с потенциални партньори. Американската компания гарантира, че ще разчита основно на местни доставчици за строителството на реактора.

Оценка на Westinghouse сочи, че през следващите 5-10 години България ще има нужда от нови мощности, защото ще бъдат закривани ТЕЦ-ове, а и ВЕИ-мощностите не са достатъчни. Това е дългосрочна инвестиция и България ще спечели от нея, допълниха от компанията и обясниха, че получават лиценз за работа на реактора за 60 години.

Реакторът АР 1000 е с такава технология, че отработеното гориво може да бъде съхранявано в централата, стана ясно още по време на срещата.

"Вярвам в добрата цена на проекта и на енергията, която той ще реализира", заяви при откриването на конференцията Еленко Божков, член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.

По време на срещата бяха посочени редица предимства на компанията, сред които политиката й да наема местни подизпълнители, както и да купува материали от местни производители.

Към 2 хил. души ще бъдат заети със строителството на седмия блок на АЕЦ "Козлодуй". Става въпрос за администрация и строители на обекта. След това за поддръжката ще бъдат необходими между 300 и 500 оператори на блока, но допълнителните работни места ще бъдат хиляди, защото доставчиците ще бъдат местни, гарантираха от фирмата.

Според представителя на Управителния съвет на Българската стопанска камара (БСК) Антон Петров проектът ще даде "глътка въздух за циментовата индустрия". От реализацията на строителството на седми блок ще имат полза още строителните, транспортните фирми, както и производителите на кабели.

"Реакторът дава нови възможности за развитието в тази тежка икономическа среда", допълни Попов.

Имаме наблюдението, че Westinghouse работят с висока прозрачност, обясни от своя страна председателят на Българската търговско-промишлена палата (БТПП) Цветан Симеонов. Според него, ако действат пазарните принципи, при повече производители има и по-ниски цени на електричеството.

Цената на тока у нас не е най-високата в Европа, но е важно тя да остане на ниско ниво, особено за икономика с висока енергоемкост, каквато е нашата, допълни още Симеонов.

Въпреки всички посочени позитиви, така и не беше уточнено каква ще бъде цената на проекта.

"Несериозно е да очакваме цена на този етап", коментира пред журналисти Еленко Божков. Той обаче вярва, че цената ще бъде добра, защото "това е предпоставка за реализиране на целия проект" и следствие от разговорите в САЩ по време на посещението на енергийния министър Драгомир Стойнев.

Божков не очаква и проектът за строителството на седми блок да бъде компрометиран по подобие на АЕЦ "Белене", който е "пострадал" от промяната в конюнктурата.

Реакторът АР 1000 все още няма лиценз за работа в Европа, макар да е започнала е процедура във Великобритания, стана ясно още по време на конференцията. На финалната права е одобрението в Китай, както и в САЩ. В САЩ има една "регулаторна иновация" и се издават комбинирани лицензи за строителство и за експлоатация, обясни Рикардо Ловет, директор "Бизнес развитие" в компанията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:00 | 13.09.22 г.
fallback