fallback

Политолози: Правителството никога не е било толкова силно

През март отново ще има напрежение, защото започва обратното броене до евроизборите

14:35 | 25.02.14 г. 5

След месеци на протести през февруари положението в страната се стабилизира, но през март отново ще има напрежение, защото започва обратното броене до евроизборите. Около това мнение се обединиха политолози и социолози по време на дискусия за политическия февруари, организирана от института „Иван Хаджийски”.

„Една година страната се тресеше, а след това дойде един спокоен февруари. Орешарски прескочи зимата, личният му рейтинг расте и правителството никога не е било толкова силно, колкото след тази година на протести”, настоя доц. Андрей Райчев.

Според него ГЕРБ вече мисли как да се върне отново във властта, а целта й не е просто да събори БСП от власт.

В същото време Райчев смята, че политическата карта изключва възможността Бойко Борисов да управлява сам и той вече го знае.

Коалиция на този етап обаче може да има само с Реформаторския блок, а това пък няма как да стане, докато Цветан Цветанов е негов заместник. „И явно Борисов като сапьор отвинтва главата на Цветанов”, коментира Райчев.

Управляващото мнозинство вече зависи от една извънпарламентарна партия в лицето на „България без цензура”, която вече си има двама депутати – отцепниците от "Коалиция за България" Румен Йончев и от ГЕРБ Светлин Танчев, заяви политологът Димитър Ганев.

Припомняме, че Йончев и Танчев вече декларираха, че ще представляват Бареков в парламента, а Красимир Стефанов, който също напусна групата на ГЕРБ в НС, обяви, че ще помага като експерт на "България без цензура".

„Продължаваме да наблюдаваме нестабилен парламент и да не знаем дали ще работи или не, всеки път преди заседание този въпрос стои. Още обаче не сме видели най-лошото и то от гледна точка на факта, че до евровота „Атака” ще се опита да се разграничава максимално от управляващите с цел да трупа дивиденти”, коментира още Ганев.

Заради това активна роля ще има формацията на Николай Бареков, която без да се яви на избори, спечели двама депутати и вече се явява новият балансьор в парламента.

„Двамата независими, които минаха на страната на „България без цензура”, могат да влияят на кворума. Това утежнява положението, защото Бареков няма интерес неговите депутати да крепят кворума, защото това ще го направи патерица на управляващото мнозинство”, коментира Ганев.

Въпреки това предсрочни избори скоро няма да има, настоя колегата му Първан Симеонов.

„Февруари е преходен заради евроизборите. Голямото питане е дали нестабилността на управляващото парламентарно формирование ще доведе до предсрочни избори, а това ми се струва невъзможно вече, перспективата за предсрочни избори, макар и да седи, вече не е толкова близка, защото двата фактора, които биха имали интерес от това, са "Атака" и Бареков, а те не са готови още за тях”, обобщи Симеонов.

Според него през февруари за втори път президентът Росен Плевнелиев е минал в нападателна позиция спрямо управляващите.

За пръв път от много време насам той беше проактивен и излезе от обяснителния режим, в който се намираше, обясни политологът.

Той оцени инициативата на Плевнелиев да се проведе референдум за изборната реформа заедно с евроизборите като имиджов политически ход, защото е много популярно да се говори за допитване и така се е поставил в позицията на добрия, а пък управляващите излизат лошите.

"Вятърът духа в платната на АБВ”, коментира пък раздора в лявото проф. Петър-Емил Митев.

На конгреса на БСП членовете на левицата ясно показаха, че стоят зад настоящето ръководство на Столетницата и искат то да ги заведе на евроизборите, добави Борис Попиванов.

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:09 | 13.09.22 г.
fallback