Договорът за концесията на медни руди от находище „Асарел“ беше удължен с 15 години по време на днешното правителствено заседание. Министрите дадоха своето съгласие за предложението на концесионера - „Асарел Медет“.
Договорът беше сключен в края на 1998 година, припомня правителствената информационна служба. Условията по него се запазват, като за срока на продължението прогнозните инвестиции в обекта са 85 млн. лева.
Предвидените разходи за опазването на околната среда и рекултивацията на засегнатите земи са над 63 млн. лева, а очакваното годишно концесионно плащане е в размер на 3,6 млн. лева. Половината от тази сума ще бъде превеждана в бюджета на община Панагюрище, където се намира концесионната площ.
На компанията е дадено правото и да проучва минни отпадъци в продължение на две години в площта „Източно насипище” край Панагюрище. Планираните инвестиции са за 240 хил. лв., а средствата за опазване на околната среда – 10 хил. лева.
По време на днешното заседание правителството взе още няколко решения, свързани с управление на подземните богатства.
Едно от тях е за прекратяване на конкурса за избор на титуляр на разрешение за търсене и проучване на нефт и газ в площта „Блок 1-23 Света Марина”. Блокът е разположен в континенталния шелф и изключителната икономическа зона на България в Черно море. Конкурсът е обявен през януари 2013 г., като решението е обнародвано в „Държавен вестник” и в Официалния вестник на Европейския съюз.
Прекратяването му се налага, тъй като в срока за подаване на документи за участие няма постъпили заявления от кандидати.
Одобрение обаче получи предложението за отдаване на концесия на находище „Бунилото“, където могат да бъдат добивани скалнооблицовъчни материали – гнайсошисти. Кариерата се намира в с. Храбрино, община Родопи.
За 35 години концесионерът „Еолит“ планира да инвестира 176 хил. лева, а постъпленията за бюджета ще бъдат в размер от 972 хил. лева, от които 50% ще бъдат насочени към община Родопи.
Министрите разрешиха и на „Елити” да прехвърли на „Бекастрой” изцяло на правата и задълженията по предоставената концесия за добив на строителни материали – пясъци и чакъли, от находище „Идринизица” в община Самоков. Условията на предоставената концесия не се изменят.
Издадени бяха и шест разрешения за проучване на възможностите за добив на подземни богатства.
Три от тях са за строителни материали и ще бъдат предоставени на „Златна Панега Цимент“, „Ягуар-02” и „Инертни материали – Ямбол”. Първите две дружества ще проучват за срок от една година площите „Добревци” в община Ябланица и „Камъка” в община Ихтиман, а третото ще оперира в площта „Питово” в община Нова Загора за срок от шест месеца. Минималният размер на очакваните инвестиции в разработването на кариерите е над 205 хил. лв., а стойността на мероприятията по опазване на околната среда – близо 17 хил. лв.
Разрешение за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми получава „Болкан Минералс Дивелъпмънт”. За три години дружеството ще изследва площта „Иглика”, разположена на територията на общините Болярово и Елхово. В проучвателните дейности ще бъдат вложени 666 хил. лв., а в екомероприятия – 12 хил. лв.
В землището на с. Чинка в община Крумовград за две години „Гугаланови” ще проучва възможностите за добив на скалнооблицовъчни материали. В площта „Чинка-2” в проучвателни дейности ще бъдат вложени поне 24 хил. лв. Стойността на мероприятията по опазване на околната среда е 2470 лв.