Споразумението между България и Русия за изграждането на нефтопровода „Бургас-Александруполис“ още действа, заяви в интервю за ИТАР-ТАСС руският енергиен министър Александър Новак.
Той беше категоричен, че според Виенската конвенция има определени правила за „излизане“ от международни договори и те гласят, че за това трябва да има съгласие от всички участници. „До днес подобно взаимно съгласие не е постигнато. Проектът е замразен, защото сега една от страните не изявява желание да участва в него“, обясни Новак.
Руският енергиен министър уточни, че в началото на април ще има заседание на междуправителствена комисия, която ще оглави, и на която ще бъде обсъден въпросът за реализацията на този нефтопровод. От думите му обаче не става ясно в какъв състав ще се проведе тази среща.
„От този проект заинтересовани са и руските доставчици, и европейските потребители“, заяви Новак.
Припомняме, че споразумението за изграждане на „Бургас – Александруполис“ беше подписано в началото на 2007 година между България, Русия и Гърция. През 2011 година правителството на Бойко Борисов взе решение да спре участието на страната ни в проекта, след като основен мотив беше посочено, че е икономически неизгоден за страната.
Отделно жителите на Бургас се обявиха против реализацията на проекта по екологични причини и заради опасенията, че подобен тръбопровод ще се отрази негативно на развитието на туризма.
Това мнение също беше взето предвид в Народното събрание, когато беше одобрено окончателното денонсиране на договора за тръбопровода. Това стана в едно от последните заседания на 41-я парламент през март 2013 година.
В интервюто си за руската държавна информационна агенция Новак коментира още, че няма развитие по отношение на "Южен поток". Той повтори позицията на Русия, че не е съгласна с предоговоряне на междуправителствените споразумения със страните, които участват в проекта.
В момента е сформирана работна група, която да намери необходимата правна рамка, която да позволи на газопровода да действа на територията на ЕС.