Работодателите в публичния сектор отново да могат да прекратяват с предизвестие трудовите договори на работници, достигнали пенсионна възраст. Това предлага група депутати от "Коалиция за България", които са внесли за обсъждане промени в Кодекса на труда. Текстовете са публикувани на сайта на Народното събрание.
В мотивите на вносителите се посочва, че предложенията са част от мерките за борбата с младежката безработица.
"В България последното тримесечие на 2013 г. безработните са 411,6 хиляди, 64% от които са на възраст до 35 години. Страната ни е на първо място по относителен дял на младежи между 15- 24 години, които не работят. Безработните младежи с висше образование са 23,4% от тях", посочват вносителите на поправката.
"От друга страна общият брой на осигурените, навършилие 63+ г. за мъжете и 60+ г. за жените, са 147 хил. души. От тях 34 774 са заетите в публичния сектор, като 13 925 са работещи пенсионери", посочват още вносителите.
„В областта на образованието сред педагогическия персонал заетите до 35-годишна възраст са само 9%, а тези над 55 години са над 30%. Навършилите 60 г. учители са 5 243“, пише още в мотивите на вносителите.
Единият от вносителите – депутатът Милко Багдасаров, още в началото на годината лансира идеята да се въведе задължително пенсиониране, за да се осигурят повече работни места за младите хора и да се ограничи „изтичането на мозъци“.
Според синдикатите обаче въвеждането на подобна мярка е дискриминация по възраст.
Припомняме, че връщане на правото работодател да прекратява с предизвестие трудовия договор на работник, придобил право на пенсия беше едно от предложенията на БСК за промени в трудовото и осигурителното законодателство.
В началото на февруари от Българската стопанска камара изпратиха до министъра на труда Хасан Адемов, вицепремиера Даниела Бобева и ресорните парламентарни комисии списък с 28 мерки за намаляване на административната тежест и увеличаване на заетостта.