fallback

Адемов: Затяга се режимът за инвалидните пенсии

Комисии към НОИ ще обсъждат решенията на ТЕЛК

13:26 | 11.02.14 г. 16

Националният осигурителен институт (НОИ) вече е предприел мерки, чрез които ще се ограничи отпускането на инвалидните пенсии. Това каза социалният министър Хасан Адемов на срещата „Правителство-бизнес. Рестарт на икономиката“.

Като посочи, че това е препоръка на Европейската комисия (ЕК), Адемов каза, че всички нови експертни решения на ТЕЛК и НЕЛК ще се обсъждат в комисии към НОИ и за тези, за които има съмнения, ще се обжалват в административния съд в София или в експертната лекарска комисия. Наред с това се готви и регистър на експертните решения на ТЕЛК.

В момента у нас са отпуснати около 500 хиляди инвалидни пенсии, напомни министърът.

По отношение на предложението на бизнеса за въвеждане на гъвкави форми на труд с промени в Кодекса на труда Адемов каза, че идеята е добра, но тя трябва да гарантира и правата на работниците. „Не може да има каскада от договори, които да заобикалят трудовото законодателство по деликатен начин“, заяви социалният министър за предложението на бизнеса за разширяване на дейността на агенциите за временна заетост.

При промените в осигурителното законодателство основен ориентир са препоръките на ЕК, напомни Адемов и уточни, че ще се работи за ограничаване на ранното пенсиониране, въвеждане на възможности за изравняване на пенсионната възраст за мъжете и жените и други.

Във връзка с обсъждането на промените Адемов предложи да се минава първо през бипартитен диалог, след което предложения да се обсъждат с държавата. Промени в трудовото и осигурителното законодателство се приемат, ако се постигне висока степен на съгласие по отделните предложение в тристранния съвет в последните 15 години и това трябва да се прилага и занапред, каза министърът на труда.

По оперативна програма за първи път ще бъдат осигурени 572 милиона евро за образование, професионално обучение и научва инфраструктура. Ще се създадат центрове за обединяване на наука, бизнес и иновации, каза министърът на образованието Анелия Клисарова.

Въвеждаме дуалната система, или учене по време на работа, защото това ще доведе до намаляване на младежката безработицата и отпадането на ученици от системата на ранен етап. Бизнесът ще участва в разработването на учебните планове, особено при професионалната подготовка.

Предвидени са програми за работодатели при осигуряване на работни места, при обучение на наставници, както и програми за учителите, които отговарят за професионалната подготовка. Това ще доведе до регулярно обучение на млади хора, които веднага след завършване на образованието си ще се реализират на пазара на труда, каза още Клисарова.

Образователният министър уточни, че се очаква бизнесът да участва при разработването  на магистърските програми и в настоятелствата на висшите учебни заведения, за да се регулират програмите и разходването на средствата за обучение. Фирмите трябва да участват и в кариерните центрове за средно и висше образование, каза още Клисарова.

Какво се случи още на срещата между правителството и бизнеса можете да проследите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:42 | 10.09.22 г.
fallback