IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Кои са най-ефективните вятърни паркове в България

В областите Варна и Добрич, както и по билото на Стара планина, производството на единица мощност е най-голямо

10:00 | 06.02.14 г. 41
Автор - снимка
Редактор
Кои са най-ефективните вятърни паркове в България

Разликата между производителността на отделните паркове в България обаче достига няколко пъти. От 3 274 MWh при ВтЕЦ "Тригорци - Г6", до едва 523 MWh при парка ВтЕЦ "Воденичане - 2", общ. Стралджа, област Ямбол.

В общините Карнобат и Айтос има много вятърни перки, но средното производство на инсталиран мегават е съответно едва 1 005 MWh и 1 224 MWh.

Най-високо е производството на инсталиран мегават в общините Балчик (2 844 MWh през 2013 г.), Котел (2 509 MWh) и Добрич (2 357 MWh).

Общините Генерал Тошево, Суворово, Каварна, Шабла и Казанлък се доближават до средната производителност в България от 2 000 MWh на инсталиран мегават.

Парковете в общини като Троян, Търговище, Елхово и Гълъбово произвеждат по едва около 1 300 MWh на инсталиран мегават през 2013 г.

По области най-ефективни са Варна с 2 124 MWh, Добрич с 2 089 MWh и Стара Загора с 1 982 MWh.

Прави впечатление, че малките паркове с по 2 до 4,5 MW инсталирана мощност, разположени в Добруджа или по-билото на Стара планина, са най-ефективни, за разлика от големите комплекси.

Например освен ВтЕЦ „Тригорци Г6“ с 3 274 MWh, с над 3 000 са още ВтЕЦ „ВГ 16“ с 3 059 MWh и Храброво 2 с 3 007 MWh. И трите са в Добруджа и са с много по-добри показатели от мегакомплексите.

Най-ефективният голям комплекс е на ЕВН Каварна ЕООД с мощност 16 MW и средно производство от 2 308 MWh през 2013 г. на 1 инсталиран мегават. Другите големи паркове са с между 2 000 и 2 100 MWh производство на 1 инсталиран мегават през 2013 г., а вятърният парк на „Калиакра Уинд Пауър“ АД е с едва 1 885 MWh производство на един исталиран мегават (което се дължи на това, че е с по-стара технология и е въведен през 2008 г.).

Ефективността на големите вятърни паркове е поместена в таблица 4 под статията.

Извън областите Добрич и Варна има само няколко проекта с производстводителност над средната от 2 023 MWh през 2013 г. на един мегават инсталирана мощност. Това са проект за 2 MW турбина в с. Раково в Стара планина над Сливен с производство на мегават от 2 564 MWh през 2013 г. Друг успешен проект е в община Котел в с. Нейково с 2 509 MWh, отново проект на билото на Стара планина.

Има още само един проект извън областите Добрич и Варна, който надхвърля средната производителност и това е малкият проект с мощност от едва 0,15 MW в с. Пещерско, общ. Айтос на билото на Стара планина, който е постигнал производство от 2 070 MWh на 1 мегават инсталирана мощност (в случая при мощността му от 0,15 MW, той е произвел 311 MWh).

Съвсем близо до средната производителност е 50-мегаватовият проект Ветроком до вр. Бузлуджа над гр. Казанлък с реализираните 2 018 MWh на инсталиран мегават през 2013 г.

Ако искахме да имаме средна производителност от 3 000 MWh на 1 инсталиран мегават трябваше да бъдат построени само най-добрите 9 вятърни парка, с обща инсталирана мощност само 24 MW. Ако искахме производителността да е 2 500 MWh на 1 инсталиран мегават това щеше да са 24 парка с обща мощност 74,5 MW, или около 10% от всички.

Големите вятърни паркове са комбинация от ефективно и неефективно разположени перки. Например проекта Ветроком до вр. Бузлуджа има 20 перки, някои от които са видимо засенчени от близко разположени хребети. Например има перка на надморска височина 1 367 м., засенчена непосредствено от север от хребет с височина 1 480 м. и от изток с хребет с височина 1 420 м. н. в. Вероятно най-ефективна е една от двете перки на височина 1 500 м., които са най-високо разположените перки в България въобще.

Последна актуализация: 12:07 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 3 rate down comment 0
evlogi
преди 10 години
Колега,117 метра диаметър въобще не е нещо рядко срещано сред съвременните турбини.Най-голямата турбина на Вестас,предвидена за офшорни паркове,е със 164 метра диаметър,и е 8 мегавата.Иначе за места с нашите ветрови показатели имат една 2.4 мегавата със 117 метра диаметър.3.6 мегаватовата им е два варианта-със 107м. и 120 метра диаметър.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 3
vzhekoff
преди 10 години
Интересно как Козлодуй е далеч от Сф :) смеши представи... Но пък видите ли ВяЕЦ били близко :))) Перките по Каварна с к'во ги балансираш ? С тецовете от Мариците :) Близко са да...Може ли да цитираш извадка, колко е потреблението въ Варна и Бургас. Може пътьом да видиш на стъкларските заводи в Разград, пък дано ти светне... При положение, че токът на АЕЦ-а е 5 пъти по-евтин от този на перките, мижавите 2-3% загуби (и то ако приемем, че на перките няма загуби, което всеки собственик на перка ще ти се изсмее ако го чие) как ти се вписват в сметката... Да те питам ли отделно колко струва на перкаджията да си държи само под напрежение кабела :) Изобщо... както казах - с вестници не се замества образование...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 0
vzhekoff
преди 10 години
Вземи се образовай малко повече технически, че почваш да ставаш смешен.Пк да те питам, как Турция си внася ток от Чехия и Румъния, като АЕЦ-овете им са толкова далеч ? Наивните ти представи за енергетика се базират на прочетеното от няколко вестника. ПАВЕЦ-а не работи само нощем а по принцип си е балансираща мощност. Но за перките трябват много повече и по-скъпи маневрени мощности...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 1
MZ/X
преди 10 години
АЕЦ Козлодуй географски е възможно най-далече от всичките големи икономически центрове в България, като София, Пловдив, Бургас и Варна, докато повечето Вяец са много по близко! Правиш фундаментална грешка като смяташ, че електропреносната мрежа се натоварва от производителите. Електропреносната мрежа се товари точно толкова колкото е потреблението. Проблемът с Вяец е, че ако точно тогава няма ппроизводство трябва да има друга заместваща мощност. При АЕЦ обаче нощем също трябва да има ПАВЕЦ, който да поема излишното електричество.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 2
misanthrope
преди 10 години
Ъъъъ 117 МЕТРА диаметър? Де спри се бате, тва колко хотел Родина та и малко повече ( той е май 112 метра)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 3
ipetrov
преди 10 години
Чудесна информация.И после за некадърноста на проектанти и инвеститори все някой друг е виновен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
ipetrov
преди 10 години
Чудесна информация.И после за некадърноста на проектанти и инвеститори все някой друг е виновен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 1
misanthrope
преди 10 години
"Да не говорим, че е доста подозрително да потребяваш и плащаш голямо количество ток без да вършиш никаква дейност."Ти пък! Много ясно че ще се върже преди електромера и няма даже да го плаща, само ще го препродава. Не е нужно да е много, ама капка по капка :) Може да построи срещу ветропарка мощен вентилаторен парк на ток :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 5 rate down comment 7
vzhekoff
преди 10 години
Хайде да видим колко по-далеч от потребителите е един АЕЦ спрямо ветрогенераторите. Разстоянието е практически същото. Какво значение има това за преноса - т'ва са несериозни неща, при положение, че Турция за пример си внася ел.енергия от Чехия. А това, че ползваш скъпите енергопреносни съоръжения в по-малко от 1/4 от времето - не го отчиташ. Те дали се ползват или не - амортизират се... И така ти излизат 4 пъти по-скъпи. Не случайно немският ток е над три пъти по-скъп от българския...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 15 rate down comment 1
edimi
преди 10 години
За разведряване - знам кой е най неефективния Вятърен парк..........в Народното Събрание :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още