Еднократната глоба, която може да бъде наложена на България за неизпълнение на чл. 14 от европейската Директива за депониране на отпадъци, e между 800 000 и 1 млн. евро, заяви в предаването „Брюксел 1” заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев.
Той допълни, че допълнително страната ни ще бъде глобена с между 1000 и 3 000 евро на ден от закъснението.
Заместник-министърът уточни, че все още не е ясно каква точно ще е глобата, тъй като тя се определя въз основа на степента на нарушението и на размера на БВП на страната. Той подчерта, че други страни-членки на ЕС също са минали през съдебните фази и са глобявани, като Гърция и Италия например, чиито санкциите били до 10-15 пъти по-големи, заради по-големия брутен вътрешен продукт.
Георгиев изрази надежда България да не стига до този сценарий, но и акцентира, че изпуснатият срок е много голям. Той посочи, че комуникацията между Европейската комисия и страната ни по повод изпълнението на Директивата за депониране на отпадъци датира от 2009, a от 2012 има открита процедура по неизпълнение на член 14 от документа. „Последната информация в министерството е, че има 109 депа, които не отговарят на изискванията за депониране на отпадъци. Това, което е следвало да се направи през годините и което не е направено от предходното правителство, e да се спрат от експлоатация тези депа. Трябвало е да се ускори изпълнението на Ос 2 по ОП „Околна среда” и да се изградят 24 регионални депа, както е било предвидено”, заяви Георгиев. По думите му правителството на ГЕРБ вероятно се отнесло небрежно към проблема и „ние се сблъскваме с този резултат”. Дни по рано в ефира на Bulgaria On Air бившият министър на околната среда и водите Нона Караджова посочи, че към 2009 г. е имало 140 неотговарящи на изискванията депа за отпадъци и от стартиралата през 2007 година Оперативната програма „Околна среда” липсвали 200 млн. лв. Средствата от програмата не били използвани ефективно, коментира още Караджова. Тя допълни, че правителството на ГЕРБ е одобрило 300 млн. лв. за справяне с проблема. Настоящият заместник-министър в ековедомството Чавдар Георгиев не се съгласи с цитираната сума. По думите му като държавно финансиране е била одобрена сума от 180 млн. лв. „За съжаление около 15 млн. лв. са били осигурени от бюджета, а чрез министерството са усвоени около 1,4 млн. лева. Тоест, изпълнението на това, което Караджова казва, е под 1%. Наистина времето е пропуснато”, обобщи Георгиев. Това, което следва да се направи по думите му, е да се ускори изпълнението на Ос 2 по ОП „Околна среда”, коментира още заместник-министърът. „19 регионални системи вече се изпълняват. Договорите по тях вече бяха сключени през последните месеци. Остават още 4, за които ще се търси допълнително финансиране, парите за някои от тях вече са осигурени от бюджета”, коментира Георгиев. Той допълни, че паралелно с това ще се търсят средства за рекултивирането на около 113 сметища, които не отговарят на изискванията на ЕС.