fallback

България може да се превърне в хъб за катарски втечнен газ

Приемащият терминал обаче трябва да бъде изграден в Гърция, а не по българското крайбрежие заради ограниченията на Босфора

14:00 | 29.01.14 г. 9

България и Катар подготвят споразумение, което ще позволи преноса на втечнен природен газ към Европа. Суровината ще преминава през терминал, изграден на бреговете на Северна Гърция, обясни българският енергиен министър Драгомир Стойнев в интервю за излизащото в Доха издание Gulf Times.

Приемащият терминал за втечнен газ обаче ще трябва да бъде изграден в Гърция, защото корабите няма да могат да преминават през Босфора и да доставят суровина по българското крайбрежие на Черно море. 

Ако Катар инвестира в този проект, ще получи достъп не само до българския пазар, а и до страни като Сърбия, Македония, Косово и Албания. Благодарение на интерконекторните връзки катарски газ ще може да бъде доставян дори и до Балтийските страни, посочва Стойнев. Суровината може да премине през газовата връзка с Румъния, която вече е изградена, обяснява още той.

„През тази година ще се свържем с Гърция с помощта на интерконекторна връзка. Имаме подписан меморандум за сътрудничество със Сърбия, а по време на визитата на турския енергиен министър в София започнахме и преговорите за интерконектор с Турция“, коментира българският министър пред изданието.

ЕС подкрепя този проект, а и премиерът на Катар Абдулах бин Насер бин Кхалифа Ал Тани също се заинтересува от него, допълни още Стойнев.

Ако проектите за втечнен газ от Катар бъдат реализирани, България ще успее да диверсифицира доставките си. Страната ни разчита основно на доставките от Русия, а местният добив покрива едва 15% от годишното потребление на природен газ.

България има стабилни запаси от лигнитни въглища, развива ядрена енергетика, а отскоро и производството на енергия от възобновяеми източници „За момента обаче не можем да покрием своите енергийни нужди без внос“, обяснява Стойнев.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:40 | 13.09.22 г.
fallback