Доволни от доклада на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка останаха вицепремиерите Зинаида Златанова и Цветлин Йовчев. И двамата декларираха след заседанието на правителството, че кабинетът започва веднага да работи по екшън план, който ще помогне в следващия отчетен период да има съществен напредък.
Вътрешният министър Цветлин Йовчев не смята, че констатациите в доклада изискват да се мисли за незабавни кадрови промени.
„Докладът на ЕК е обективен, точен, базира се на факти, не политизира ситуацията по никакъв начин и както обикновено, е много професионален, не е политически“, обобщи правосъдният министър Златанова. Според нея повечето добри тенденции, очертани в доклада, се отнасят именно за последните месеци.
„Доволна съм от това, което виждам в доклада, защото може да се напише много ясно план за действие, което ще направим веднага“, обясни тя. Златанова уточни, че в кабинета ще бъдат обсъдени необходимите мерки, а отделно специално заседание на ВСС също ще бъде посветено на действията, които трябва да бъдат предприети.
По думите й като цяло оценката е, че редица тенденции са в правилната посока. Златанова посочи като пример ненамесата в работата на съдебната власт.
Вицепремиерът подчерта, че настоящото правителство е тръгнало от много ниска база, от ситуация, в която основни демократични принципи не са били спазвани. По думите й ЕК е оценила обективно работата на три правителства. Златанова напомни, че това е и работата на два парламента и на два състава на ВСС.
Тя обаче изтъкна, че важното е оттук насетне препоръките на Брюксел да бъдат осмислени добре и да се предприемат действия.
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветлин Йовчев също определи доклада като обективен и точен. Трябва да благодарим за оценката на ЕК, смята той. Йовчев също подчерта, че констатациите трябва да бъдат разглеждани като възможност властите да се фокусират върху необходимите действия.
Йовчев е доволен, че са отчетени усилията на кабинета в последните 6 месеца и посочи, че предстои много работа. По думите му в екшън плана ще бъде заложен системен подход.
Всяка една от слабостите, които са отчетени, би трябвало да ни мобилизира, посочи Йовчев. Според него прехвърлянето на отговорността между кабинетите би било грешно.
По-рано при представянето на докладите за България и Румъния по Механизма за сътрудничество и проверка стана ясно, че страната ни е отбелязала напредък в няколко области, но остават и много проблеми.
Според ЕК, която оцени напредъка ни като слаб и крехък, проблем са спорните назначения на ръководни постове, както и бягството от правосъдието на фигури от организираната престъпност.
Фактът, че за година и половина в България се смениха три правителства, също не помага за постигане на консенсус, посочват от Брюксел.