"Президентът работи срещу балансирането на енергийната система", заяви пред журналисти в парламента министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, цитиран от БТА. Поводът е изпратеното от държавния глава Росен Плевнелиев искане до Конституционния съд да бъде обявена за противоконституционна 20-процентната такса от приходите на соларни и вятърни паркове.
Припомняме, че президентът сезира Конституционния съд на 13-и януари с мотива, че нововъведената такса противоречи на основните конституционни принципи на правовата държава и свободната стопанска инициатива.
„Сега, когато това правителство прави всичко възможно да балансира системата, той за пореден път пречи. Спомнете си, че ние искахме да се разплатим с фирмите и го свършихме, въпреки че президентът наложи вето върху актуализацията на бюджета за 2013 г. Аз лично не го разбирам“, изрази недоволството си министърът.
"Къде беше Плевнелиев през 2012 г., когато приблизително 1000 мегавата бяха присъединени към нашата енергийна система от възобновяеми енергийни източници. Тогава защо той не каза нещо", попита Стойнев.
Междувременно Българската фотоволтаична асоциация разпространи изявление по повод вчерашното изказване на премиера Пламен Орешарски, че таксата за ВЕИ мощностите е въведена, за да оцелее силно задлъжнялата Националната електрическа компания (НЕК). Организацията е „силно обезпокоена“ и от изявленията на министър-председателя, че ако Конституционният съд отмени таксата, правителството ще мисли за друга подобна мярка.
Според асоциацията с последните изявления е станало ясно, че по европейските регламенти таксата се явява „държавна помощ за фалиралата НЕК. Задлъжнялостта на НЕК от над 2,6 млд. лева не се дължи на зелената енергия, а на лошо политическо управление на отрасъла и големи кредити“, се казва в становището на организацията.
Тя възразява и срещу твърдението на премиера, че същата такса не представлява в никакъв случай по-голяма тежест, отколкото аналогични такси, въведени в почти половината европейски страни.
„В момента делът на зелената енергия в брутното вътрешно потребление е около 14%, като поставената цел е до 2020 г. е да достигне до 20,8%. България все още е твърде далеч от постиженията на другите европейски страни. С последните си изявления нашето правителството доказа, че води енергийна политика в противоречие с европейската“, допълват производителите, които изчисляват, че са инвестирали в зелените технологии 3 млрд евро.