Има теоретичен шанс за ново намаление на цената на тока, но това зависи от мерките, които ще предприеме правителството, основно по отношение на ребалансиране на системата и за увеличаване на износа на енергия. Това съобщи в парламента премиерът Пламен Орешарски, цитиран от Агенция „Фокус“.
Последните месеци са обнадеждаващи по отношение на износа на електричество, смята още премиера. „Това са постъпления, които допринасят в посока стабилизиране на енергетиката“, допълни още той.
Що се отнася до електроразпределителните дружества нормативно признатите им разходи са намалени до ниво, близко до средното за региона, а „половината европейски държави“ са въвели такси, подобни на нашата в размер на 20% за производителите електричество от възобновяеми източници.
„В някои страни има директно намаляване на цени, по които се изкупува, като в повечето случаи е повече от 20 на сто. Ако тази такса бъде отменена, ще помислим за друг инструмент – еквивалентен, който да постигне същия траен ефект”, посочи премиерът Пламен Орешарски.
Припомняме, че преди два дни президентът Росен Плевнелиев внесе питане в Конституционния съд за законосъобразността на таксата за ВЕИ. Според мотивите му тя противоречи на няколко текста в Конституцията, както и на европейските политики в областта на опазването на околната среда.
Малко по-рано Пламен Орешарски участва в първия блиц контрол в Народното събрание за тази година. Той отговори на въпроси за „Южен поток“, поставени му от опозицията. От неговите думи става ясно, че увеличението на капитала на Българския енергиен холдинг (БЕХ) в проектната компания, която ще изгради газопровода, няма да натовари държавния бюджет.
Припомняме, че в края на 2013 година стана ясно, че БЕХ и „Газпром“ увеличават дяловете си в съвместната компания със съответно по 192 млн. лева. Тогава от ГЕРБ реагираха моментално с позиция, че това действие е в нарушение на обещанието на правителството, че „Южен поток“ няма да струва нито стотинка на българските граждани.
Основанието за това изявление беше, че БЕХ всъщност е държавно дружество и управлява активи, принадлежащи на данъкоплатците.
„Последните месеци се учудвам на способността на опозицията да избира теми за дебат, които не са в неин интерес. Преди говорехте за дълга, сега избирате финансирането. С удоволствие ще приема дебат, но трябва да тръгнем с 8 на сто лихва, които заварихме и успяхме да сведем до 4,25%. Разликата са стотици милиони, с които щяхте да ощетите държавата”, обясни днес премиерът Пламен Орешарски от парламентарната трибуна.
Според него „Южен поток“ е „въпрос на стар спор между ЕК и Руската федерация за съответствието с Третия либерализационен пакет“.
Нашият договор с „Газпром“ се доближава най-много до изискванията на европейското законодателство, а Русия е поела ангажимент да експлоатира проекта по условията на българското и европейското законодателство, обясни още премиерът.
преди 10 години Ето-обвинявам те в най-малкото двоен стандарт и мноооого зле прикрити пристрастия. Защо е зле да има тия 20%???? Експортно мито на кое да се сложи? На тока ли? Е те нали сега смъкват тая такса дето играе тая роля щото нещо не вървеше? Да-ужасно ти е на теб като данъкоплатец, че ти смъкват три пъти тая година тока. И ниският ток не е предпоставка за икономически растеж ама никак. Се едно ниските горива и те не са предпоставка. Абе що дрънкате глупости? Толкова и сте слепи от омраза???? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години поред енергийния министър Драгомир Стойнев всичко това се дължи на промените в Закона за енергетиката, които влязоха в сила. В същото време горещото време също стимулира по-високото потребление на ток.Промените в Закона за енергетиката свалиха цената на таксата за пренос и достъп до електричество за износ от 34 на 12 лева. Това означава, че българската електроенергия сега е атрактивна за останалите страни на Балканите, които купуват ток от нас."Очакванията са утре износът да достигне 1500 мегавата, което ясно показва, че има огромно търсене и нашата електроенергия е конкурентна спрямо другите производители", обясни министър Стойнев. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Повече хора губят много от това, че се угажда на малка клика близки до /сещайте се сами, кого/ "търговци на ел.енергия и, уж с благовидната идея да се снижи цената, бяха ударени ВЕИ-тата. "Борба за Кокала" му казвам. Вместо да удрят само едного с 20%, можеха едно експортно мито да сложат. търговците и днес, и преди, нямат и за миг положен труд в полза на данъкоплатеца - само тъпчат ли, тъпчат гуши с едри пачки...а управляващите им помагат. Може да ме упрекнат в какво ли не но, не се прави така, ако искаш страната ати да процафтява. Да бяха създали повече възможности за икономически растеж, цената не би била толкова непоносима....Дори и да не спадаше. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Президентът в случая открито играе срещу народа, по една или друга причина!Това е недопустимо!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Остава да се разбере кой, защо и как намали износа?Под вреки закон и акт стоят подписи.Тези, които са ги сложили - в затвора, за дълго! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Интересно наистина как ще коментира президента,че дали чрез такса,данък или чрез намаление на цените на доста места в ЕС се намалиха спекулативните печалби на ВЕИ.Защото е доста съмнително какво има против тази такса и това,че точно близки до него хора като Иво Прокопиев и Цветелина Бориславова ще загубят доста ако такава такса има. отговор Сигнализирай за неуместен коментар