fallback

Плевнелиев сезира Конституционния съд за таксата за ВЕИ

Мярката нарушава текстове на Конституцията и е в разрез с политиката на ЕС за опазването на околната среда, смята президентът

15:04 | 13.01.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Президентът Росен Плевнелиев сезира Конституционния съд за нововъведената такса за производителите на електричество от възобновяеми източници. Основание за това е, че таксата противоречи на „основните конституционни принципи на правовата държава и свободната стопанска инициатива“, се казва в съобщението на прессекретариата на държавния глава.

В подадения иск е записано, че въведената такса в размер на 20% от приходите на соларни и вятърни паркове противоречи с чл. 19 ал. 2 и ал. 3 от Конституцията. Алинея 2 гарантира равни правни условия за развитието на стопанска дейност за всички граждани и юридически лица в България.

В същото време обаче в Закона за производството на енергия от възобновяеми източници е посочено, че таксата е само за определен кръг от производители. Това създава условия за неравно третиране, са мотивите на президента.

Съгласно ал. 3 инвестициите и стопанската дейност на българските и чуждестранните граждани и юридически лица се защитават от закона. С новата такса ще има обратно действие на закона – с нея ще бъдат облагани дори и производители, сключили договори с държавата преди години и „това създава опасност за доверието в българското право и стабилността на законовата уредба у нас“, се казва още в изявлението.

Законодателните промени нарушават още и чл. 60, ал. 1 от Конституцията, според която гражданите са длъжни да плащат данъци съобразно техните доходи и имущество, а наложената фискална мярка по никакъв начин не е съобразена с доходите или финансовото състояние на засегнатите.

Решение на Конституционния съд от 4 юли 2013 година пък дава определение на понятието „такси“ - те са „финансово плащане, дължимо на държавата или общините по повод на предоставяни от тях дейности и услуги на юридически лица и граждани“. В случая обаче няма предоставяне на каквато и да е услуга от държавен или общински орган, свързано с производството на електрическа енергия, отбелязва Росен Плевнелиев.

Президентът видя нарушения и по отношение на чл. 4, ал. 1 от Конституцията, който касае промените в действащото законодателство и по-точно, че те трябва да бъдат в „съответствие с правовата държава“.

Освен българското законодателство новата мярка нарушава и европейските принципи за опазване на околната среда. Те са заложени в Директива 2009/28/ЕО, според която държавите в общността трябва да насърчат използването на енергия от възобновяеми източници. От Брюксел признават, че соларните и вятърните паркове използват нова технология за производството на електричество и затова се нуждаят от държавна подкрепа за развитието си.

В течение на времето обаче продукцията се увеличава и много държави в ЕС променят схемите за финансиране. В тази връзка от ЕК изготвиха насоки за реформиране. В тях обаче изрично беше посочено да не бъдат вписвани мерки с обратно действие, припомнят още от президентството.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:04 | 14.09.22 г.
fallback