След конкурс екоминистерството назначи директорите на регионалните инспекции по околната среда и водите, басейновите дирекции и на националните паркове в последния работен ден на миналата година, съобщи БНР.
Припомняме, че всички ръководители на РИОСВ, на басейновите дирекции и на националните паркове бяха уволнени миналата година от министъра на околната среда и водите Искра Михайлова. От ръководителите на дирекциите зависи спазването на екоизискванията и усвояването на евросредства по направлението за биоразнообразие.
Резултатите от конкурса коментира зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев. Според него избраните ръководители отговарят на изискванията за заеманата длъжност. Запитан защо назначенията са станали в последния ден на годината, той обясни, че това е станало заради „малко забавяне в работата на комисията“.
На въпрос дали това са политически назначения той отговори: „Назначенията са извършени съобразно закона и аз не знам да е имало политически натиск“. На новите директори трябва да им се даде срок от два-три месеца, за да навлязат в детайлите, каза Георгиев.
Според него квотен принцип в екоминистерството няма (при разпределението на длъжностите между двете управляващи сега партии). Георгиев даде пример, че той самият винаги е бил свързан със социалистическата партия.
По повод случаите на строителство върху дюни по Черноморието, Чавдар Георгиев коментира, че проблемът при дюните е, че не всички такива терени са добре картирани и това е въпрос на кадастралните планове. В момента тече процес по картирането на дюните и след като приключи, може да се окаже, че територии, които не са дюни, са обозначени като такива, заяви зам.-министърът.
Тома Белев от "Зелени Балкани" каза, че ръководителите на териториалните звена на министерството трябва да бъдат професионалисти по екология и опазване на околната среда, но нито един такъв специалист сега не е назначен.
В противен случай ще се случи това, което се случва през последните години. Всяка нова власт казва, че предишните директори не са професионалисти и това се случваше при Тройната коалиция, при ГЕРБ и сега също, обясни Белев.
Сега никой от назначените не е работил в тази област. Ще им трябват не два-три месеца, а години да навлязат. След това следващата власт ще каже, че са вземали грешни решения. Материята е сложна. Директорите трябва да различават какво им предлагат експертите, каза Белев. Той даде за пример дюните като сложен казус.