fallback

Германски евродепутат иска събиране на пръстови отпечатъци от българи и румънци

Целта на Елмар Брок е да се спре източването на германската социална система

15:39 | 03.01.14 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Дебатите за имигранстките вълни от България и Румъния придобиха ново измерение в Германия, след като Елмар Брок, председател на комисията по външни работи към Европейския парламент, поиска да се взимат пръстови отпечатъци от пристигащите имигранти от Източна Европа.

Целта на мярката е да се опази социалната система в Германия от чужденците. „Имигрантите, които идват в Германия само заради Hartz IV (помощи за безработица), детски надбавки и здравни осигуровки, трябва да бъдат връщани бързо в техните домове“, заяви политикът в интервю за германското издание Bild, цитирано от The Local.

Пръстовите отпечатъци ще помогнат, за да бъде ограничен безпрепятстваният достъп на тези чужденци в Германия.

Коментарите на Брок, който е член Християндемократическия съюз (CDU) на Ангела Меркел, бързо бяха разкритикувани дори и от собствената му партия. Зам.-председателят на CDU Армин Лашет коментира, че идеята не е отговаря на основните европейски принципи за свободно придвижване.

От 1 януари 2014 година паднаха всички ограничения пред българските и румънските работници. Това беше договорени с влизането на двете страни в ЕС. Седем години по-късно обаче отварянето на трудовите пазари предизвика сериозни притеснения сред гражданите на Великобритания, Холандия и Германия.

Опасенията са основно свързани със заемането на работните места и натиска върху социалните системи. Статистическите данни на този етап обаче не потвърждават тези страхове. По данни на Федералната служба по заетостта в Германия едва 0,6% от помощите за безработица отиват за български и румънски работници.

В периода септември 2012 година – август 2013 година на граждани на двете държави са изплатени общо 172 млн. евро под формата на социални помощи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:45 | 14.09.22 г.
fallback