Не влязохме в безпринципни коалиции, затова изпуснахме властта, макар и като първа политическа сила, коментира в предаването „Годината” по Дарик радио лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Според него хората са видели „метрото, магистралите и детските градини” и затова са подкрепили партията.
Борисов обаче не съжалява за подадената оставка, тъй като всички са се съюзили срещу партията. Причината за това е, че ГЕРБ е нарушила статуквото, убеден е лидерът й.
Бившият премиер изказа и своите опасения, че сегашните управляващи ще провалят големите енергийни проекти. Той посочи провала по отношение на „Южен поток”, който е бил изгоден за България. Правителството на Борисов не е подписало нищо по проекта, защото по Третия либерализационен пакет е трябвало да бъде съгласувано с Брюксел.
Кабинетът на Орешарски е опитало да заобиколи това задължение и затова ЕК ни отне суверенитета и ще проведе преговорите с „Газпром” за газопровода.
Борисов посочи, че седмият блок на АЕЦ „Козлодуй” също е на разрешителен мандат и има нужда от одобрението на ЕК.
„Вместо това премиерът заявява, че детайли като цени, време, срокове ще ги правим друг път”, коментира Борисов.
За бившият премиер промяната на цената на тока е „лъжа” и това ще се види във фактурите. Той допълни още, че е имало сериозен натиск за председателите на независимия регулатор да бъде намалена цената. Затова и има толкова промени в ръководството на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).
Всичко, постигнато в мандата на ГЕРБ, е било въпреки тежкото наследство от Тройната коалиция, допълни още Борисов. Той отхвърли обвиненията, че през годините на своето управление е замразил пенсиите и не е допуснал увеличение на парите за майките.
Майчинските не са били променяни, защото партията е имала друга философия, а именно – строителство на детски градини, където майките да оставят спокойно децата си и да се връщат на работа.
Лидерът на ГЕРБ посочи още, че БСП и ДПС „лъжат хората” и всъщност са една и съща партия с общо ръководство. Фактът, че ще броят получените общо гласове за следващите парламентарни избори доказва това, категоричен беше Борисов и допълни, че не е вярвал, че "Атака" ще подкрепи правителство на ДПС.
Бившият премиер коментира и че веднага след изборите е имало възможност за създаване на „истинско експертно правителство” при паритет от 120 на 120 депутати – (ГЕРБ и Атака срещу БСП и ДПС – бел. ред). При това положение е можело да се избере правителство на национално съгласие, поне докато премине кризата.