fallback

Фотоволтаиците получиха подкрепата на европейската индустрия

EPIA предупреди, че такса ВЕИ е приета в нарушение на законите на ЕС и България и ще влоши инвестиционния климат в страната

11:11 | 21.12.13 г. 6

Европейската асоциация на фотоволтаичната индустрия (EPIA) публикува отворено писмо в защита на ВЕИ сектора в България, критикувайки приетите от Народното събрание ретроактивни мерки срещу производителите на енергия от възобновяеми източници, съобщава Българската фотоволтаична асоциация (БФА).

Визира се таксата от 20% за производители на енергия от фотоволтаични и вятърни централи. Ще уведомим Европейската комисия и ще поискаме незабавна реакция за мярката, която ще наруши инвестиционния климат за целия европейски сектор за възобновяеми енергийни източници, обявяват от организацията.

„След приемането на т.нар. такса за достъп до мрежата, приета от държавния регулатор през септември 2012 година и след това обявена за незаконна от Върховния административен съд, новата мярка се явява втората ретроспективна промяна на условията за инвеститорите в възобновяемата енергия”, се казва в писмото на европейската организация.

В отвореното писмо се изтъкват още и опасенията, че ретроспективната мярка ще засегне не само съществуващите фотоволтаични мощности, но и доверието на инвеститорите в страната.  Новата мярка ще влоши инвестиционния климат като цяло, а не само за фотоволтаичната индустрия.

Заплахата е не само за България, а мярката ще засегне цяла Европа, тъй като всяка ретроспективна мярка сериозно ще наруши изпълнението на поставените цели за 2020 година, сред които е и развитието на устойчив енергиен сектор, разчитащ на капиталови разходи.

В своето обръщение президентът на EPIA Винфрид Хофман посочва още, че решението за такса ВЕИ е в нарушение на няколко национални и европейски закони. На първо място промените в Закона за възобновяемите енергийни източници, защото те са направени без обществено обсъждане, а в последния момент – между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет.

Решението е в противоречие с предложенията на Европейската комисия и Световната банка, направени след анализ на енергийния сектор у нас, както и на принципите на две директиви – за популяризиране на енергията от възобновяеми източници и за еднакво третиране на участниците на енергийните пазари.

Писмото на европейската организация е адресирано до президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски, председателя на парламента Михаил Миков, енергийния министър Драгомир Стойнев и председателя на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:32 | 12.09.22 г.
fallback