Русия ще се съобрази с европейските правила и „Южен поток“ ще бъде реализиран. Тази прогноза направи енергийният експерт Атанас Тасев по време на дискусия за изграждането на газопровода.
„Южен поток“ сега ще бъде обект на преговори между ЕК и Москва и ще бъде направен опит да бъдат изгладени различията в няколко области – по отношение на собствеността на тръбите, на достъпа на трети страни до мрежата и определянето на транзитните такси.
Едно от решенията, например, е Русия да отстъпи и в съвместните дружества във всяка една държава съотношението на собствеността на капитала да бъде 51% към 49% в полза на националната компания. В момента в повечето страни "Газпром" и съответният оператор държат по 50% от капитала на съвместната компания.
Това едва ли ще бъде прието от Русия, но могат да бъдат потърсени по-гъвкави форми, коментира от своя страна адвокат Светлана Кортенска.
По отношение на достъпа на други компании по тръбите чисто технически това е възможно да се случи и в точки по трасето, но икономическа изгода от това липсва. Трябва да бъдат изграждани скъпи компресорни съоръжения, които да нагнетяват газ, а количествата няма как да бъдат много големи – никъде по трасето няма находища на природен газ.
Битката е за достъпа на входната точка, а тя е на територията на Русия, категорични бяха експертите. Те обаче посочват, че няма как Русия да остави свободен капацитет, който да бъде предложен, ако се появи желаещ, защото това ще оскъпи проекта. Много по-реалистично е компании, които искат да използват тръбите, да се ангажират още сега и да се присъединят към консорциума при договаряне на банковото финансиране за изграждането.
Според Константин Стаменов, председател на Управителния съвет на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, заплахата за „Южен поток“ не е инвестицията, която трябва да се вложи за изграждането, а местният добив – шистов и конвенционален, в Европа. Тогава търсенето на руски газ ще намалее значително.