fallback

Стойнев: Никой не протестира срещу икономическата политика на кабинета

Мотото за моя мандат е диверсификация, заяви енергийният министър

09:13 | 17.12.13 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Икономиката се отлепи от дъното – промишленото производство ще запише ръст от 4,1% за тази година, а като цяло икономическият ръст ще бъде 0,8%, коментира в ефира на БНТ министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.

Според него от тази гледна точка агенцията за кредитен рейтинг S&P е понижила перспективата пред страната ни на базата на политически, а не на икономически мотиви. Стойнев обаче е убеден, че исканията на протестиращите са просто за оставка, а не срещу икономическата, финансовата или социалната политика на правителството на Пламен Орешарски.

Енергийният министър смята, че ако все пак се стигне до оставка на кабинета, в страната ще настане пълен хаос и затова правителството работело за пълен мандат от четири години.

Стойнев очаква през 2014 г. икономиката да нарасне с 1,8%, но заяви, че неговата цел е за по-бърз ръст, отколкото в "богатите държави, за да можем да ги догоним". 

Той критикува и изказванията на опозицията както и на президента пред чужди медии. „Плевнелиев, като види чужда медия и винаги оплюва страната”, обясни той и по този начин аргументира лошите нагласи към страната ни.

„За мен мотото на моя мандат ще бъде диверсификация”, категоричен беше още Стойнев. Той посочи, че това означава сигурност и именно затова страната ни водела преговори с Westinghouse за седми блок в АЕЦ „Козлодуй”. "Този блок ще замести излизащите от експлоатация пети и шести блок в централата".

Министърът не пожела да коментира темата "Белене”, но допълни, че тези, които са спрели проекта, трябва да отговарят за това. Ядрената енергетика обаче е бъдещето на страната, убеден е енергийният министър.

„Ядрената енергетика се възражда в цял свят и не виждам нищо лошо в това”, коментира Стойнев. Той подкрепя и „зелената” енергия, но в България „сме отишли от едната в другата крайност”.

Що се отнася до „Южен поток” министърът коментира, че изграждането на тръбата ще диверсифицира доставките и е в интерес на България. Самото строителство ще открие нови работни места и ще доведе до икономически ръст.

Енергийният министър обаче призна, че у нас в момента липсват квалифицирани кадри, които да участват в изграждането на газопровода. Това според него важи и за цялата икономика, включително и за ядрената енергетика.

В момента във Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" се подготвя специалност "Южен поток". Обучението ще се води от руски преподаватели от университета "Губкин". За да бъде реализирана идеята обаче са необходими 600 хил. евро.    

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:08 | 14.09.22 г.
fallback