Отработването на почивни дни е неефективно – в следобедните часове в повечето държавни институции и фирмите няма да остане никой, призна в ефира на Дарик радио социалният министър Хасан Адемов.
Според него е нужна промяна, но тя трябва да бъде внимателно обмислена. Повече почивни дни помагат за по-доброто възстановяване на служителите, обясни той, но допълни, че в България има достатъчно празници и сливането на почивни дни, а след това отработването им затруднява някои работодатели.
Той визира основно компаниите, които работят с непрекъснат цикъл, за които при сливане на празниците производството се оскъпява, защото заплащането за официалните празници е по-високо.
Социалният министър коментира още и идеята на депутата от БСП Петър Кънев сливането на празниците да е за сметка на годишния отпуск на служителите и да не се отработват в почивен ден. „Това няма да се приеме от синдикатите, още отсега ви го казвам”, категоричен беше Адемов.
Нужна е дискусия и промяна и по отношение на реформата в пенсионната система и как тя да бъде върната към осигурителната си същност, коментира още социалният министър. Моделът е по-добър, колкото е по-малък размерът на данъците в подкрепа на пенсионната система.
В бюджета на Държавното обществено осигуряване за догодина 52,6% от средствата идват от данъците, не от осигуровките, посочи още Адемов и допълни, че трябва да бъде търсен начин как това съотношение да се промени.
Социалният министър обаче е категорично против увеличаване на осигурителните вноски, преди да има ръст на икономиката, за да не се натоварят работодателите и служителите.
Като цяло Бюджет 2014 е социален – почти всеки четвърти лев отива за социални разходи. Това са към 12 млрд. лева или 36,6% от всички разходи, заложени в бюджета, коментира още Хасан Адемов.
Предстоят и сериозни дискусии относно възрастта за пенсиониране. Трябва да бъде уточнена дата, откогато ще бъде изравнена възрастта за пенсиониране на мъжете и жените, защото няма основание за различие. Друг основен момент по отношение на възрастта за пенсиониране е продължителността на живота. Средно с пет години е по-висока продължителността на живота в Европа спрямо България, обясни Адемов.