Заради топлата есен и по-ниската цена на тока, сметките в Западна България за октомври и първите 20 дни на ноември са с 15% по-ниски, спрямо миналогодишните. Значително набъбване на сметките обаче ще има през декември. Това каза в ефира на Bulgaria On Air Димчо Станев, директор "Обслужване на клиенти" в ЧЕЗ България.
Станев уточни, че след миналогодишния бунт срещу високите сметки за ток електроразпределителните дружества ще следят стриктно за отчетните периоди около празниците. "По този начин не би трябвало да се натрупват сметки за повече от 31 дни, съответно при еднакво потребление абонатите не би трябвало да получат шокови сметки за януари. Миналата година през декември отчетният период беше кратък, а след това януарските сметки обхващаха над 35-дневен период и заради това бяха драстично по-високи", посочи още Станев.
Димчо Станев призова хората да бъдат по-внимателни в избора на електроуреди за отопление. "Разумното потребление на електроенергия през зимния сезон не само ще доведе до понижение на сметките, но и ще позволи да бъдат избегнати опасни претоварвания по мрежата в резултат на нарасналата употреба на отоплителни електроуреди", обясни експертът.
"Добре е да се знае, че ЧЕЗ е само част от веригата и на групата се падат 9,28% от фактурираната сума, която плащат клиентите", припомни още Станев. "Например, при сметка от 100 лева за ЧЕЗ остават 9,28 лева, а останалата сума се изплаща обратно по веригата - производство и пренос, включително добавките за зелена енергия, високоефективно комбинирано производство, невъзстановяемите разходи по дългосрочни договори, данъци“, поясни той.
Относно съмненията на гражданите относно формирането на крайната цена, Станев отбеляза, че разбира техните притеснения. ''Бих желал да кажа, че съдържанието на фактурата стриктно следва структурата на тарифите и цените, определени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) с всяко ценово решение. По този начин се осигурява прозрачност във формирането на цената и яснота относно разпределението на разходите по веригата от производството през пренос, разпределение до снабдяване с електроенергия'', добави директорът" Обслужване на клиенти" в ЧЕЗ.
От компанията припомнят още, че с цел да подобри комуникацията с потребителите си през март е създала първата в страната институция Енергиен омбудсман, който да разглежда казуси на клиенти, останали недоволни от решенията, взети от някоя от компаниите на ЧЕЗ в България. През май бе учреден нов консултативен орган – Потребителски съвет.