Министерството на икономиката и енергетиката обсъжда с бизнеса и университетите възможности за развитието на аутсорсинг индустрията в България. Ведомството се опитва да въведе нови мерки, така че страната ни да стане по-атрактивна за чуждестранните инвеститори и така в бъдеще да се превърне в предпочитана дестинация за аутсорсинг сектора.
Това заяви заместник-министърът на икономиката Красин Димитров, който участва във форум за бъдещето и перспективите за аутсорсинг бизнеса у нас.
Димитров уточни, че ведомството вече работи в по-тясно сътрудничество с Българската агенция по инвестиции с цел страната ни да бъде все по-добре популяризирана навън за привличане на инвеститори, които да изнесат част от дейността си у нас.
Той изтъкна, че България е една от страните в Европейския съюз (ЕС), в които има най-ниски данъци за бизнеса. Освен това заплащането на работната сила е в пъти по-ниско, отколкото в други държави в ЕС, което е сред водещите предпоставки страната ни да се нареди сред топ дестинациите за аутсорсинг сектора.
"Нашата работна сила е добре подготвена. Имаме много бърза интернет връзка, една от най-бързите е ЕС, което прави голямо впечатление на чуждестранните инвеститори, особено тези, които са заети в IT сектора и искат да поставят у нас своите звена", уточни зам.-министърът.
Пловдив - новата атрактивна дестинация за сектора
"Освен столицата Пловдив се нарежда на второ място, като дестинация за инвестиции в аутсорсинг сектора. Индустрията расте бързо и според всички изследвания възможностите за развитието й в Пловдив са много добри", коментира заместник-кметът на Пловдив Стефан Стоянов, който също участваше във форума.
По негови думи се очаква в Пловдив IT индустрията да нарасне до 2 пъти в близките от 3 до 5 години. Той уточни, че в близките няколко години кадровият потенциал на града за работа в IT и аутсорсинг индустрията ще достигне до 17 хил. души.
"Близостта до София е важно предимство. В столицата е най-голямото летище у нас, което чисто географски се намира близо и до Пловдив и това прави логистиката много по-лесна. Освен това заплатите са с близо 20% по-ниски, отколкото в София", коментира той.
В Пловдив и наемането на офис площи е лесно, имотният пазар е предвидим. "През следващите 10 години не се очакват резки промени в цените на имотния пазар, което е допълнителен плюс за всички чуждестранни инвеститори", допълни той.