Проектът „Южен поток” не зависи от Европейската комисия, а от двустранните отношения между „Газпром” и отделните държави в ЕС, заяви категорично външният министър Кристиан Вигенин в ефира на БНТ.
Той изрази своето учудване по отношение на изявленията от Брюксел и забележките, че договорите за изграждането на газопровода противоречат на европейското законодателство. Външният министър коментира, че следващата седмица българското правителство ще анализира внимателно съобщенията, а проектът не е спрян от Брюксел, а само има поставени въпроси по него.
„Не би трябвало да има притеснения, но ако се налага – ще предоговорим условията”, заяви Вигенин и добави, че това ще забави реализацията на проекта.
Според него „Южен поток” е важен проект за България и Европа, а работата по него се осъществява на базата на отношенията между „Газпром” и няколко държави от ЕС. Той допълни, че тръбите определено ще накърнят интересите на Украйна, но от друга страна България ще има директен достъп до руски природен газ, без да се налага преминаване през територия на други държави.
Припомняме, че по-рано през тази седмица Брюксел изрази своите опасения, че споразуменията за „Южен поток” във всички държави от ЕС са сключени в нарушение на европейското законодателство. Сред проблемните точки са собствеността на мрежата – „Газпром” ще бъде едновременно и доставчик, и собственик на газопровода, което не е позволено от законите в ЕС, както и ограниченият достъп на трети доставчици до газопровода.
„За нас е важно не само руски, но и френски или германски фирми, например, да могат да доставят газ по „Южен поток”, коментира говорителят на енергийния комисар Гюнтер Йотингер - Марлене Холцнер преди дни.
Тя допълни още, че през февруари от ЕК са изискали документите по проекта от страните членки, а през август са изпратили писма, в които ясно са описали своите опасения по казуса.
"Бих се радвал, ако българското правителство беше съобщило за проблемите, а не Брюксел", заяви малко по-късно днес в ефира на Дарик радио европейският депутат Ивайло Калфин. Според него в момента решение на казуса е дерогация, каквато е била договорена по проекта "Северен поток".
Според Светослав Малинов, също депутат в ЕП, посочи, че в края на октомври е имало обща среща между българските власти и "Газпром" в Брюксел. Тогава са били посочени проблемите пред проекта. "Само две седмици по-късно България прави първа копка", коментира той.
Според него сега ще има сериозен натиск от страна на руската страна и "Газпром" проектът да продължи - да бъдат правени инвестиции и да се изграждат съоръжения. Когато се стигне до анулиране на проекта от страна на ЕС, Русия ще ни съди, прогнозира още Малинов.
* Информацията е допълнена с мненията на Ивайло Калфин и Светослав Малинов по темата.