Европейската комисия (EK) одобри плановете на България за безплатно предоставяне на квоти за търговия с въглеродни емисии на стойност 945 млн. евро за модернизиране на електроенергийния сектор. Те са в съответствие с правилата на ЕС за държавната помощ, става ясно от съобщение на комисията.
Припомняме, че съгласно изискванията на Европейския съюз всеки производител на електроенергия, който изхвърля парникови емисии в атмосферата трябва да заплати за тях. В тази връзка с насоящото съобщение става ясно, че енергийните производители в страната ни ще бъдат освободени oт тези такси и така ще получат тези пари като свободни за инвестиции.
Настоящата цена на парниковите емисии за един тон въглероден диоксид са около 5 евро за тон, което означава, че ЕК опрощава близо 190 млн. тона емисии въглероден диоксид, изчислява БТА.
Комисията констатира, че средствата, предоставени по този начин, ще се използват за модернизиране на производствената инфраструктура, за разнообразяване на енергийния микс или за изграждане на нови инсталации.
Това ще допринесе за отварянето на енергийните пазари, за намаляване на емисиите на парникови газове и за повишаване на сигурността на доставките в съответствие с целите на ЕС, без неоснователно да се нарушава конкуренцията на вътрешния пазар.
„Инвестициите ще позволят на България да разнообрази своите източници за производство на електроенергия и да допринесе за разширяването на националните енергийни пазари. Същевременно тази мярка ще спомогне за постигането на целите от стратегията „Европа 2020" чрез намаляване на емисиите на парникови газове", коментира еврокомисарят по политиката в областта на конкуренцията Хоакин Алмуния.
Пазарната стойност на безплатните квоти за емисии, включени в плана на България, е 945 млн. евро. Проектите, които ще бъдат подпомогнати с безплатните квоти, бяха избрани чрез открита покана за проекти въз основа на обективни, прозрачни и общи критерии. Всички отговарящи на условията проекти, представени от операторите, бяха включени в българския план (общо 401 инвестиции).
Операторите, които не използват всичките полагащи се безплатни квоти, ще прехвърлят съответната стойност на неизползваните квоти в специален фонд, от който ще се финансират инвестициите за подобряване на инфраструктурата (преносните и разпределителните мрежи за газ и електроенергия) и за екологично чисти технологии.
Националният план предвижда закриване на някои нискоефективни топлоелектрически централи, захранвани с въглища, увеличаване на производството на енергия с ниски емисии от природен газ и от възобновяеми източници, както и по-разнообразен енергиен микс.
През 2011 г. пазарният дял на заварения производител на електроенергия - Българския енергиен холдинг (БЕХ), е около 59,6% и не се очаква да нарасне в резултат на прилагането на плана. Според прогнозата той всъщност би трябвало да спадне на 52,8% до 2020 г. Това ще позволи на нови участници да навлязат на пазара, главно в областта на възобновяемите енергийни източници.
Освен това изпълнението на националния план има слабо отражение върху пазарната позиция на БЕХ, тъй като само част (25%) от неговите мощности са за производство на електроенергия от въглища, отговарящо на условията за получаване на безплатни квоти.
Повечето безплатни квоти, предвидени за БЕХ, се използват извън сектора за производство на електроенергия за подобряване на условията за регулиране на мрежата и за повишаване на сигурността на доставките в електроенергийната система и мрежата за снабдяване с газ. Следователно не се очаква изпълнението на плана да доведе до допълнителна пазарна концентрация.