„Бъдещето не е в атомната енергетика, най-малко заради факта, че нямаме технологията за преработка на отпадъците и ги оставяме за следващите поколения. Това не е единствената насока, в която може да се развива България“, каза в ефира на Bulgaria On Air Пламен Дилков, изпълнителен директор на "ПВБ Пауър България" и член на борда на най-влиятелната енергийна асоциация в Европа European Federation of Local Energy Companies.
За VII реактор в Козлодуй той каза, че трябва да са ясни критериите и инвестиционните стойности.
„Новата мощност не е съгласувана с Европейската комисия (ЕК) и тепърва ще се водят преговори. Не мисля, че ще бъде готов този проект през 2016 г., за да започне работата по него, както прогнозира ресорният министър Драгомир Стойнев. След три години ще сме на същото ниво, както и сега – ще коментираме изграждането на проекта", каза още той.
„Личната ми позиция е, че големи концентрирани мощности вървят срещу логиката на стабилното развитие. Какъвто и да е бизнесът, не трябва да бъде концентриран в едно. Освен това трябва да се свързва с все по-малко транспортиране. От икономическа гледна точка е най-добре е да се разпределят по-малки мощности по територията“, подчерта Дилков.
„В България атомната енергетика не е водеща. Страната ни има сериозен опит в хидроенергетиката и има голям потенциал. Има централи на над 100 години, които се поддържат, за да работят“, посочи той.
По темата за „Южен поток“ експертът прогнозира, че ще има развитие по темата заради някои точки, които са в разрез с правилата на Европейския съюз (ЕС).
Той коментира, че бъдещето на света минава през енергийната ефективност, а „България в това отношение е много изостанала“. Експертът даде за пример регион в Алпите, където разделното събиране на отпадъци е достигнало 70%, и допълни, че има бонуси за къщите с нулев разход на енергия – те не плащат данъци.
„До такъв процент се стигна, защото през 90-те години имаше огромна кампания в Западна Европа, която да разясни на гражданите как и защо трябва да го правят. Решението не е в построяването на заводи за изгаряне на отпадъците, а в рециклирането“, каза Дилков.