България ще строи нови ядрени мощности, категоричен беше министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев пред bTV. В момента той е на посещение в САЩ и ще се срещне с представители на ядрената компания Westinghouse.
„За нас е много важно да изградим най-модерната технология. Затова ще имам срещи с ръководството на Westinghouse и да погледнем стимулатора на възможно най-новия реактор от трето поколение”, обясни той. След това той ще направи доклад за Министерския съвет и ще бъде взето решение за новите мощности.
През следващите 15 години България ще затваря мощности – ядрени и термични, и не можем да разчитаме само на водни централи или възобновяеми източници за производство на електричество, обясни енергийният министър. По тази причина и отлагане на решение е много опасно, защото от износител на електричество, България може да се превърне във вносител.
По негови думи най-важната задача на правителството е да осигури сигурни доставки на природен газ, но и на електричество с най-ниската възможна цена, което ще повиши конкурентоспособността на бизнеса.
Припомняме, че през 2011 година беше подписан меморандум за сътрудничество между Westinghouse и Българския енергиен холдинг. При подписването на документа тогавашният изпълнителен директор на БЕХ Йордан Георгиев коментира, че областите на сътрудничество ще бъдат за диверсификация на източниците на доставка на ядрено гориво и третирането на ядрени отпадъци.
Американската компания трябваше да даде и оценка за удължаването на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй”. Година по-късно пък беше избрана за консултант за площадката за седми блок в ядрената ни централа. Westinghouse подаде предварителна оферта и за строителството на АЕЦ „Белене”, но после се отказа от участие в проекта.