fallback

Здравни фондове няма да могат да присъстват в управлението на НЗОК

С промени в Закона за здравното осигуряване се връща тристепенния модел на управление

17:43 | 21.11.13 г. 3

Парламентарната комисия по труда и социалната политика прие днес на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, внесен от народния представител от БСП Емил Райнов и група народни представители.

В проектозакона са залегнали три основни промени - в органите на управление на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), в статута на служителите на централното управление, както и прекратяване на договори с изпълнители на медицинска помощ при отчитане на дейност, която не е извършена.

"Желанието ни е отново да се върне обществения характер на здравната каса чрез връщане на тристепенния модел на управление", посочи вносителят. По думите му през изминалия тригодишен период управлението на здравната каса е доказало че е неефективно и непрозрачно, след като "близо 2 милиарда лева от здравни вноски са отишли незнайно къде".

Райнов заяви, че с предлаганите промени отново ще се върне забраната собственици на частни здравноосигурителни фондове и застрахователни дружества да не могат да присъстват в органите на управление на НЗОК.

Предлага се също служителите на централно управление на здравната каса да престанат да бъдат държавни служители, "защото касата е призвана да бъде независима и няма как държавни служители да разпределят обществен ресурс".

Друга промяна в законопроекта касае прекратяване на договори с изпълнителите на извънболнична и дентална помощ при отчитане на дейност, която не е извършена. Сега това може да се стане само спрямо изпълнители на болнична помощ.

Законопроектът беше одобрен от представители на НЗОК, както и на здравното и социалното министерство. Представени бяха аргументи, според които отделни текстове гарантират, че няма да бъдат прекратявани правоотношения на служителите на здравната каса, както и че няма да бъдат намалени възнагражденията.

Във връзка с критиките от страна на представители на ГЕРБ и на пациентски организации, че е необходимо представителите на обществото в органите на управление на касата да бъдат повече поради обществения характер на институцията, вносителят каза, че това може да бъде "изчистено" между първо и второ четене на законопроекта.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:30 | 10.09.22 г.
fallback