Делът на сивата икономика се увеличава през 2013 г., продължава практиката на укриване на обороти и неплащане на мита и акцизи, показват резултатите от изследване на Центъра за изследване на демокрацията, цитирани от БТА.
Повишават се стойностите на индексите на скритата икономика при бизнеса и на недекларираната икономическа активност на населението, съобщи Руслан Стефанов - директор "Икономическа програма" в центъра. Стойностите се доближават до тези през 2005 и 2009 година.
През 2011 - 2012 година е имало напредък по отношение на скритата икономика заради силно популяризираните наказателни мерки в областта на събираемостта на приходите, но през тази година напредъкът е прекъснат, отчитат анализаторите.
Според изчисления на Центъра за изследване на демокрацията за 2013 г. са регистрирани общи загуби от укрити социални и здравни осигуровки в размер на 245,6 млн. лева. Това се случва поради деклариране на по-нисък от реалния доход или недеклариране на доход изобщо.
Мартин Цанов - анализатор в Центъра за изследване на демокрацията, съобщи, че се наблюдава съществено забавяне на ръста на данъчните приходи. През септември е отчетено повишение под 1% на годишна база, докато през септември 2011 г. е отчетен ръст от 11,02 на сто, а през септември 2012 г. - 7,89 на сто.
По данни на ЕК за 2011 г. загубата за българския бюджет от неплащане на ДДС е 1,2 млрд. лева, допълни още той. Според Националната агенция за приходите (НАП) ДДС измамите са около една трета от сумата.
От Центъра за изследване на демокрацията отчитат и тревожни данни за пазара на труда - безработицата през тази година достига 12,9%, увеличава се делът на трайно безработните, както и на безработните младежи.