„В България е изключително високо нивото на децата, които рано отпадат от училище“, каза в ефира на Bulgaria On Air Даниела Алексиева, началник кабинет в КНСБ. Според нея е крайно време да бъде направена адекватна реформа в образователната система.
„Ние сме на първо място по младежи, които нито работят, нито учат, нито полагат някакви усилия за повишаване на квалификацията си. В България това са около 24,6% от подрастващите, докато средното ниво за Европа е 14%“, обясни Алексиева.
Тя уточни, че страната ни ще разполага със 100 млн. евро от европейските структурни фондове за насърчаване на младежката заетост през следващите години.
По тази така наречена "младежка гаранция" държавата ще създава възможности да стимулира работодателите да осигуряват работа, обучение или преквалификация на младежите до четири месеца от завършването им или оставането им без работа.
Необходимо е да се прецени дали не са прекалено скъпи прилаганите държавни стимули и насърчения при повечето системи за професионално обучение, дали може да се заимстват приложимите елементи от дуалната система и да се адаптират моделите към нашата икономическа обстановка, поясни още експертът.
„Трябват мерки, които да стимулират работодателите да назначават стажанти, а не да ги принуждават или да ги затрупват с бюрократични процедури. В България се обръща и твърде малко внимание на успешното съчетаване на семейния и трудовия живот. В този смисъл огромен проблем имат младите майки, които например имат нужда от по-гъвкаво работно време“, каза още Даниела Алексиева.
Тя уточни, че повечето мерки, предлагани от КНСБ, не са са свързани с допълнителни финансови средства, а с политическата воля и желание за промени на управляващите.
Според нея младите хора имат нужда от професионално ориентиране. „Много неправителствени организации работят в тази сфера, но е нужна национална стратегия и ясни приоритети. Трябва бизнесът да бъде включен по-активно в образователния процес, защото в момента разминаването между специалности и кадри и работни места, е огромно“, допълни Алексиева.