Промените в Закона за енергетиката стимулират забавеното плащане на сметките и некоректното поведение на клиентите, предупредиха експерти по време на дискусия, провела се по инициатива на информационното бюро на Европейския парламент у нас.
Обсъдени бяха някои от конкретните мерки, които предвиждат промените – спиране на електричеството, ако сметката за два месеца надхвърли размера на минималната работна заплата, както и премахването на таксата за повторно включване.
Според повечето експерти мерките са добри, но те не трябва да бъдат въвеждани със закон, а мястото им е в общите условия на договорите с дружествата. Голяма част от разпоредбите – като например електричеството да не бъде изключвано преди почивен или празничен ден, вече се спазват, изведени от практиката и не е нужно да бъдат вписвани в закона.
Според Камен Колев от Българската стопанска камара (БСК) повторното включване в системата е разход на разпределителните дружества и затова не може да бъде премахнато, а ще бъде включено в цената на електричеството. Така тази мярка ще рефлектира върху коректните потребители, тъй като по закон всички разходи трябва да се включат в цената.
Размерът на таксата за повторно включване от 19 лева е определен от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и таксата е определена като „социално допустима“. Трите дружества имат по-големи разходи и затова и трите прилагат, определените от регулатора допустими нива, стана ясно по време на дискусията.
Проблемите, останали извън обхвата на закона
Един от основните проблеми, които посочиха участниците в дискусията, е липсата на инвестиции. С промените от 1 август в цената не са предвидени средства за инвестиции. Трите електроразпределителни дружества бяха категорични, че печалбите досега са били реинвестирани в мрежата.
Новите текстове не решават и проблема с липсата на доверие в системата, коментира и Богомил Николов от асоциацията „Активни потребители“. Според него предложените промени не засягат пряко всеки гражданин, а само тези, които са в затруднено положение. Енергетиката обаче не може да бъде средство за социално подпомагане, категорични бяха участниците в дискусията.