Реформата в здравеопазването е приоритет №4 в средносрочната бюджетна прогноза за периода 2014-2016 г., непосредствено след икономическия растеж, образованието и социалната политика. Това подчерта изпълнителният председател на БСК Божидар Данев на дискусия по проблемите на здравеопазването, организирана от Българска стопанска камара с участието на представители на министерство на здравеопазването, НЗОК, БЛС, здравни заведения.
Участниците в срещата бяха единни в позицията си, че демонополизацията на НЗОК би била грешка и по-скоро трябва да се говори за надграждане на системата с втори осигурителен стълб.
Общо бе мнението, че са необходими сериозни реформи (вкл. нормативни промени, сред които нов Закон за НЗОК, нова наредба за лекарствената политика и др.), които обаче трудно могат да се случат в рамките на следващата година, особено при параметрите на внесения за дискусия и приемане Закон за бюджета на НЗОК за 2014 г., който залага 4% от БВП за здраве.
Участниците се обединиха и за това бюджетът на НЗОК да бъде отделен от консолидирания бюджет на държавата; разпределението на броя на участниците в Надзорния съвет на НЗОК да е на база приноса на всяка една от категориите (работодатели, работници, държава) към бюджета на касата; председателят на НЗОК да се избира от Надзорния й съвет, за да се прекрати практиката на политизиране на ръководството на касата и смяната му при всяко ново правителство.
Проф. Николаков от „Пирогов“ предложи нова система за определяне на здравноосигурителните вноски в няколко стъпки - плавно покачване на вноската от 8% на 9% през 2015 г. и 10% през 2016 г.; държавата да осигурява пенсионерите върху средната пенсия, а останалите категории (учащи, социално слаби, безработни и др.) – върху минималната работна заплата, вместо „на калпак“, както е сега.