Ръст на американските инвестиции в България прогнозира президентът Росен Плевнелиев, ако успешно бъдат финализирани преговорите за търговското споразумение между САЩ и ЕС. Според неговите изчисления либерализацията на отношенията между двете страни би донесло годишно по 540 евро на всяко европейско домакинство и по 650 долара – за всяко американско.
Тези приходи ще дойдат от намаляването на излишните тарифи и бюрократичните спънки пред бизнеса, коментира още Плевнелиев по време на дискусията „Трансатлантическо икономическо сътрудничество за конкурентоспособност и растеж“, организирана от Американската търговска камара в България.
„Като една от държавите с устойчиви фискални показатели и икономически ръст през последните години, подкрепяме всеки опит за стимулиране на икономиката, особено когато цената е освобождаването на бизнеса от бюрократичните пречки“, обясни Плевнелиев, цитиран от прессекретарията си.
Основен принцип за България при преговорите ще бъде постигането на облекчения за малкия и средния бизнес в България, които са гръбнакът на пазарната икономика и същевременно изпитват най-големите трудности при излизането на чужди пазари, допълни още той.
Държавният глава открои и другите главни приоритети за България по отношение на трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство. Сред тях са премахването на митата и подобряването на достъпа до пазара на САЩ, най-вече за селскостопански стоки, за хранителни продукти и за продукцията на българските индустрии; премахване на нетарифните пречки пред търговията, сближаване на регулаторната рамка и на стандартите, а също така сближаването на правилата за произход на стоките и подобряване на достъпа до пазара на услуги и до обществените поръчки в САЩ.
Страната ни ще работи и за прилагане на правилата на интелектуалната собственост и географските означения, допълни Плевнелиев.
България ще спечели от премахването на митата и подобряването на достъпа на български продукти до американския пазар, особено на тези от селскостопанската и хранителната индустрии, обясни от своя страна вицепремиерът Даниела Бобева. Тя обърна внимание и на защитата на интелектуалната собственост, която е от голяма важност за САЩ, пише БТА.
България е малка държава и пазар, но благодарение на консервативната политика, е преживяла кризата и се намира в относително добро състояние, отбеляза още Бобева.