Българската страна разглежда възможности за увеличаване на стокообмена с Република Корея. Двете страни ще работят за нарастване на стокообмена, който в момента е под 300 млн. долара, като приоритетни индустрии ще са земеделието и IT сектора.
Това стана ясно по време на среща на зам.-министъра на икономиката и енергетиката Красин Димитров с корейския му колега Чой Кьонлим, зам.-министър на търговията на Република Корея. Димитров е на посещение в азиатската страна в рамките на 22-рия Световен енергиен конгрес в град Дегу и Конференция за киберпространството в град Сеул, съобщиха от икономическото министерство.
По време на визитата си в Корея Димитров се срещна с членове на Корейската асоциация на вносителите, в която членуват повече от 8000 компании, осъществяващи 75% от вноса.
Представителите на единствената корейска бизнес асоциация, ориентирана към износа, заявиха интерес към зърнени суровини, борсови стоки, машини и резервни части, потребителски стоки от България.
Бяха обсъдени и перспективи за утвърждаване на български вина и кисели млека на корейския пазар.
Заявен бе и интерес за изграждане на оранжерии за отглеждане на зеленчуци на наша територия.
Същевременно българската страна е предложила на корейски фирми да изградят научен център в български индустриални зони, в който да се разработват нови сортове семена.
По отношение на перспективите в IT сектора интерес към инвестиции у нас е проявила корейска компания от същия сектор. Фирмата е част от голям южнокорейски конгломерат в областта на информацията, телекомуникациите и полупроводниците.
Димитров се срещна и с ръководството на корейската фирма за производство на стоманени тръби, към която българската страна е предложила изграждането на нов завод у нас.