fallback

Орешарски: Удължаване мораториума за продажба на земя на чужденци е нереалистично

Процедурата е много сложна, смята министър-председателят

17:22 | 11.10.13 г. 25

Удължаването на мораториума за продажба на земя на чужденци е теоретично възможно, но на практика не е реалистично. Този коментар направи премиерът Пламен Орешарски по време на среща с представители на гражданските и неправителствените организации, предаде агенция „Фокус“.

Министър-председателят посочи, че е почти на сто процента убеден в това, че процедурата за удължаване на този мораториум е много трудна и невъзможна и обясни, че още в края на 2004 г. страната ни се е присъединила към подписана ратификация за налагане на мораториум върху продажбата на земя на чужденци, като тази ратификация в момента е подкрепена от 28 страни.

„Всяка промяна на този договор изисква нова ратификация и на останалите страни. Дори и само една страна да не е съгласна за удължаване на този срок не може да се реализира договора за продължаване”, посочи министър-председателят. Според него – ако България поиска подобна промяна, то тя няма да бъде правилно разбрана от партньорите си.

По думите на премиера има и психологически страхове, намесени в този процес. По въпроса за опасността от това страната ни да загуби свои територии от чужденци премиерът отбеляза, че нашето законодателство и сега позволява чуждестранни компании да изкупуват родна земя, но към момента не сме загубвали територии.

Представителите на гражданските организации акцентираха върху желанието за създаване на национална стратегия за спасяване на българското село, както и в посока възраждане на българското селско стопанство.

От началото на следващата година ще се прилага нова система за контрол при вноса на храни. Това каза на срещата заместник-министърът на земеделието и храните Явор Гечев. В отговор на въпрос за възможностите за защита на българския производител Гечев отбеляза, че системата ще реагира при влизане на ТИР с рискова стока, каквито са храните. На място ще се прави бърза проверка - откъде идва, на каква стойност е, какво е качеството и кой е складът, където ще се разтоварва.

След това на камиона ще се слага специализирана скоба, а екип от МФ и на Агенцията по храните ще участва в разтоварването на стоката. Те ще се уверят, че стоката не е контрабандна, че има реалната фактурна стойност и че отговаря на изискванията за качество на държавата ни, както и че е заприходена във фирмата.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:48 | 09.09.22 г.
fallback