IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пеевски остава депутат*

Конституционният съд се произнесе по казуса, с шест гласа Пеевски се връща в парламента

16:02 | 08.10.13 г. 23
Пеевски остава депутат*

Делян Пеевски остава депутат в парламента, сочи официалната информация от заседанието на Конституционния съд днес, съобщи Dnes.bg.

Съдът се събра днес, за да реши дали Пеевски остава народен представител след злополучното му назначение за шеф на ДАНС на 14 юни т. г. и последвалото му оттегляне, след като положи клетва като председател на ДАНС.

Според информацията петима от членовете на Конституционния съд са били на мнение, че Пеевски не може да бъде депутат. Шестима са били на обратното мнение, а един е бил с особено мнение, тъй като смята, че по принцип искането на ГЕРБ е недопустимо.

Пеевски беше поканен на изслушване пред съда, но не се яви. В края на миналата седмица той изпратил писмо до КС, в което заявява, че е жертва на „медии, политически и бизнес кръгове” и е "сатанизиран" в публичното пространство.

Той посочва още, че "правото му на защита е било нарушено по начин, който прави личните обяснения ненужни".

"Нямам друг начин да възразя срещу подобно накърняване на правата ми, освен да откажа да участвам в изслушване, което поне за част от съдиите няма никакво значение, тъй като те вече са формирали вътрешното си убеждение. Не бих искал със своето присъствие да легитимирам идеята, че участието ми е една формалност, лишена от правна стойност", добавя Пеевски.

"Надявам се, че въпреки сатанизирането ми в публичното пространство от страна на отделни медии и политици, КС няма да позволи политическите аргументи да надделеят над юридическите", заключава той.

Назначението на Делян Пеевски беше едно от поредицата спорни кадрови решения на кабинета "Орешарски", което предизвика мащабни антиправителствени протести, които продължават вече четвърти месец.

От ДПС твърдят, че той реално не е встъпил в длъжност и не е изпълнявал функциите на председател на агенцията и заради това няма пречки да продължи да бъде депутат. Според ГЕРБ обаче Пеевски няма основание да се връща като депутат в парламента по Конституция, защото е положил клетва пред Народното събрание като началник на ДАНС.

Въпреки че все още няма официално потвърждение на решението на Конституционния съд, вече се появиха и първите политически реакции. От Реформаторския блок заявиха в позиция, изпратена до медиите, че това решение е абсолютно неприемливо и от правна, и от политическа гледна точка.

"С това решение се узаконява произвола на мнозинството в Народното събрание, което може да взима и да се отмята от решенията си за политически назначения без никакво съобразяване със смисъла на законите и Конституцията. С този акт става ясно, че основният тълкувател на българската държавност и защитник на гражданските права и демокрация е подвластен на политически и икономически интереси", се казва в позицията.

* Статията е актуализирана с позицията по казуса на Реформаторския блок 

Още новини за България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:54 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 20 rate down comment 33
Repoman
преди 10 години
Какво значи да го оставят? Пеевски си е редовно избран за депутат и така и не е напускал депутатското място, няма на какво основание съда да го изпъди от парламента, въпреки очевидното желание за това. Ако съда вземе да решава кой да бъде и кой да не бъде депутат, тогава защо гласуваме на избори?Още повече, че болшинството съдии са назначени от ГЕРБ и Плевнелиев, обаче дори и те трябва да спазват законите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 16
nns
преди 10 години
Как да няма официално потвърждение - на сайта на капитал има даже кой е гласувал "за" и кой "против" . Не знам дали някой се е съмнявал че ще го оставят. Докато станишев седи в скута на доган така ще е работата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още