Увеличението на възрастта за пенсиониране е без алтернатива. Това заяви министърът на труда и социалната политика преди дни, като акцентира, че въпросът е не дали, а кога и с каква стъпка ще се повишава възрастта за придобиване на право за пенсия.
От БСП вече предложиха да се замразят стажът и възрастта за пенсиониране от януари 2014 година за една година, след което увеличението на стажа и възрастта да се обвърже с продължителността на живота.
От анализ на Националния осигурителен институт (НОИ), внесен в Консултативния съвет за стабилизиране на осигурителната система, става ясно, че се подготвят два варианта за увеличение на възрастта за пенсиониране. Според първия увеличението на възрастта ще започне от 2016 г., а според втория - първо ще се изравни пенсионната възраст за мъжете и за жените, а след това ще започне да расте спрямо продължителността на живота.
Двете предложения на НОИ стъпват върху отчетени, а не прогнозни данни за продължителността на живота у нас. И се отнасят само за хората, работещи в най-масовата - трета категория труд, пише bTV.
Според първото - след замразяването през 2014 г., възрастта и за двата пола ще скочи с по 4 месеца през 2015 г. А от 2016 г. нататък ще се увеличава с по 4 месеца за жените и с по 2 за мъжете, но не всяка година, а веднъж на 4 години. С тези темпове възрастта за двата пола ще се изравни чак през 2059 г., когато ще достигне 67 години.
Според другото предложение пък от 2015 г. възрастта ще се повишава с по 4 месеца на година. През 2018 г. ще достигне 65 г. за мъжете и ще спре да расте за тях до 2027 г., за да дочака възрастта на жените също да стигне толкова. А от 2028 г. нататък възрастта ще се повишава с еднаква стъпка и за двата пола спрямо средното нарастване на продължителността им на живот.
В анализа на НОИ се посочва, че преди да се реши как да се увеличава възрастта за трета категория труд, трябва да се реши дали това увеличение ще се въведе и за останалите категории. И дали ще се даде възможност на хората, за които новите условия са непосилни, да се пенсионират по-рано с намалена пенсия.
Eкспертите са единодушни, че такава взаимовръзка трябва да бъде въведена, защото ще служи като автоматичен механизъм за увеличението на възрастта - т.е. увеличението ще зависи от обективни критерии, а не от политическата воля.
Препоръките на експерти в социалната сфера също са за увеличаване на възрастта за пенсиониране в посока обвързване на възрастта за пенсиониране със средната продължителност на живота.
Да се увеличи възрастта за пенсиониране над 65 години е и препоръка, направена към страната ни в доклад на Световната банка за демографската картина у нас, който ще бъде официално представен пред журналисти днес.
Припомняме, че кабинетът планира на този етап замразяване на възрастта за пенсиониране, но е с разбиране, че мярката е временна, по мнение на икономисти.
В анализа си обаче, експертите от НОИ са написали, че преди да се избере един от двата варианта, трябва да се даде отговор на много други важни за оцеляването на системата въпроси.
Междувременно депутати от БСП внесоха законопроект, който предвижда да се премахне въведеното от ГЕРБ тази година условие за възраст при придобиването на право на пенсия на военнослужещите и да остане единствено условието за необходимите 27 г. осигурителен стаж.
Мотивите за възстановяването на особения режим на пенсиониране са продиктувани от характера, тежестта и особените изисквания за висока физическа и психическа годност и издръжливост при изпълнението на военната служба, пише в проектозакона.
Според вносителите утежняването на режима на ранното пенсиониране единствено относно военнослужещите е поставило българските военни в дискриминационно положение спрямо останалите категории лица, попадащи в категорията „ранно пенсиониращи”.