Нито един депутат от ГЕРБ не изложи мотивите за внасяне на вот на недоверие заради новосъздаденото министерство на инвестиционното проектиране, но премиерът Пламен Орешарски защити правителството си още в началото на дебатите по вота.
„Мотивите за вота са базирани на неверни, неточни или хипотетични твърдения и от тях не става ясно защо се критикува едно министерство, което още не е направило грешки, допускам и заради това, че още не е задействало на пълни обороти”, заяви той.
Според него е видно, че през последните няколко месеца се възпрепятства работата на управляващите чрез бойкотиране на парламентарната дейност и насърчаване на протестите.
„В писмените мотиви се говори за управленска немощ, тук вероятно ще направим безсмислен дебата поради различните ни разбирания за управленска мощ. Споменава се градивност и приемственост, но не се казва какво точно е това”, упрекна Орешарски депутатите от ГЕРБ.
Той беше категоричен, че правителството му няма да пази фискална стабилност, като не плаща задълженията на държавата към бизнеса, нито пък ще иска препоръки от областните структури на партии, подкрепящи кабинета, при назначаване на длъжности в държавната администрация.
„Анонсирана е и критика, че кабинетът е представил управленската си програма 110 дни след съставянето му като спасителна мярка срещу вота. Това е първият кабинет, който представи в деня на съставянето си приоритети, а след това и разширена управленска програма”, подчерта премиерът.
Той обаче припомни, че ГЕРБ са представили управленската си програма на четвъртия месец след идването на власт. „В мотивите се казва и за тотална подмяна на висши държавни служители, което блокирало работата на администрацията, но аз имам наблюдение как работеше администрацията, а статистиката не показва, че има тотална подмяна. Ако се направи проверка в работата на ГЕРБ за първите 100 дни, ще се види, че те далеч надвишават сегашните”, защити се още Орешарски.
Той обясни още, че новото министерство има отговорности по дейности, които са сред най-критикуваните през последните години - като кадастъра. „Забавени били редица инфраструктурни проекти – щеше да е вярно, ако се посочи поне един, но такъв не съществува, не е забавен нито един проект за нито един ден”, заяви премиерът.
На друга критика на ГЕРБ, че в министерството има секретарки и служители, които не работят, той отговори, че целият щат е за сметка на съкращения от други министерства.
„Готов съм винаги да дебатирам какъвто и да е вот с тези или с други мотиви, не ме притеснява нищо в работата на кабинета”, продължи премиерът Пламен Орешарски след края на разискванията по първия вот на недоверие към правителството. Той коментира, че въпреки недоволството на опозицията все още има подкрепата на БСП и ДПС и се надява това за продължи и за в бъдеще.
Като малко по-нервна обстановка в обществото ни разтълкува премиерът виковете „Оставка” от депутатите от ГЕРБ и ръкоплясканията на БСП и ДПС, с които беше посрещнат при влизането си в пленарната зала днес. По-голямата нервност пречи на всички ни да вървим по-бързо напред, смята обаче той.
„Щеше да бъде по-добре, ако беше станал истински дебат по вота на недоверие. Изразих съжаление, че в пленарната зала отсъстват вносителите на вота, най-малкото за да развият мотивите. При тази ситуация това, което аз можех да коментирам, са писмените мотиви и се опитах да го направя. Направих обща реплика в отговор на писмен мотив, че създаването на новото министерство блокирало администрацията. Обобщаващият извод е, че имам бележки по работата на администрацията от самото начало на мандата и се опитваме да направим така, че държавните служители да бъдат по-добре мотивирани да работят”, каза премиерът.
В отговор на заканите на синдикатите, че са готови на национални митинги и стачки, ако няма промяна в социалната политика на правителството и не се увеличат доходите, министър-председателят обяви, че ги чака на среща. „Готов съм коментираме всякакви синдикални въпроси. Не са ми представили още исканията си”, каза той.
Гласуването на вота на недоверие ще е утре в 11 часа, 24 часа след приключване на дебата по него. За да падне правителството, вотът трябва да бъде подкрепен от поне 121 народни представители.