„Досега са внесени три сигнала в прокуратурата за общо 160 млн.лв. за източване на българската енергетика. В понеделник внасяме още един сигнал на стойност 230 млн. лв. за неправомерно изразходвани средства за студен резерв, което се е случило през 2012 г.”, съобщи министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в предаването „Факторът Кошлуков” по ТВ7.
„От 29 март 2012 г., когато е взето решение от Народното събрание за спиране на проекта АЕЦ „Белене”, до встъпването ми в длъжност на 29 май 2013 г. правителството на ГЕРБ е изплатило фактури за надзор на стойност 13 млн. лв.", каза Стойнев. Той допълни, че от юни до момента са получени още 4 фактури на обща стойност 5 млн. евро, които по негово разпореждане не са платени и дори са върнати.„Българският народ трябва да разбере, че има правителство, което желае да има ред и контрол”, категоричен бе министърът.
Той подчерта, че държавата е била източвана и законно. "Държавните енергийни дружества са били обезкръвявани, след като в мандата на ГЕРБ дължимият дивидент от тези дружества е определен да бъде в размер на 80% от печалбата им", обясни Стойнев.
Той обобщи и свършеното до момента по отношение на концесионните договори. „В сферата на концесиите заварих тотално безвремие и никакъв контрол. Откакто съм министър до момента са събрани 30 млн. лв. концесионни възнаграждения. 491 договора са проверени, 2 концесии са спрени, за 14 концесии предстои Министерският съвет да вземе решение”, изтъкна Стойнев. По думите му тези природни ресурси са на българската държава и трябва да се работи в посока преосмисляне на концесионните възнаграждения, но в диалог с авторитетни представители на бизнеса и техните организации като Българска минно-геоложка камара.
Министърът благодари на камарата за оказаната подкрепа при изготвянето на нормативната уредба, свързана с концесиите. "Аз съм и министър на икономиката и искам българският бизнес да се развива. Инвеститорите трябва да се чувстват сигурни", добави той.
Стойнев коментира и намалението на цената на електроенергията. По отношение на оплакванията на хората за неразбиране на получените от ЕРП-тата фактури той бе категоричен, че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране трябва да влезе във функциите си и този проблем да бъде разрешен.
Министърът коментира още и направените промени в Закона за енергетиката, с които освен намаление на цената на електроенергията бе осигурена и работа на миньорите. "Можеше да има увеличение на цената на ел.енергията с 20% -30%, което означаваше да сложим некролог на българската енергетика. Ние предотвратихме това да се случи", категоричен бе министър той. Стойнев обяви, че в резултат на направените законодателни промени се наблюдава увеличение на износа на електроенергия над 10 пъти - от 125 мегавата средночасово през май до1500 мегавата средночасово в момента.
Той посочи също, че трябва да се работи в посока преструктуриране на дългосрочните договори с т. нар. американски централи и сектора на възобновяемите енергийни източници.