fallback

Минимални нива на рентите може да бъдат записани в Закона за арендата

Промените се подготвят от социалистите в парламента

09:49 | 30.08.13 г. 2

С промени в Закона за арендата ще се определят минимални граници на плащанията, за да бъдат защитени собствениците на земи от злоупотреби. Промените се подготвят от група депутати от" Коалиция за България", съобщи народният представител Янаки Стоилов.

Той се аргументира, че сега собствениците на малки парцели не са защитени от злоупотреби и затова е необходимо да им се осигури защита. Ще се определят минимални граници на рентите според категорията на земята и нейното местоположение.

С промените в закона ще се опрости процедурата за предоставянето на земята по арендни договори и ще се предложат унифицирани образци. Депутатите още не са правили анализи дали тези промени ще се отразят на пазара на земята.

Стоилов обясни, че народните представители търсят балансирано решение, което да не накланя везните в полза на притежателите на големи по площи ниви. Той допълни, че не се притеснява от евентуални обвинения в непазарно поведение.

Проблемът с плащанията е най-сериозен в Северозападна България, заяви Борис Антонов от сдружението „Собственици на земеделски земи арендодатели“, които още миналата година предложиха такива промени. Земевладелците заявиха тогава, че заради ниските доходи, които получават, е небходима държавна намеса.

„Минималните ренти ще са нещо като минималната работна заплата - върху нея и над нея ще се надгражда тази цена и арендаторите ще се конкурират“, поясни той. Според  Антонов защитните мерки били необходими, защото „повечето хора са хванати в капан и вързани с дългогодишни договори“.

Позицията на производителите

Това е непазарно предложение, един чисто популистки ход, заяви председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Ангел Вукодинов. „Какво следва – да се определят минимални нива за наемите на офиси и на производствени площадки?“ - даде пример той.

Според него в момента рентите са максимални, а на места - над максималните нива. Производителят посочи, че в момента те се движат в границите от 20 лв. до над 80 лв./дка в зависимост от областта и състоянието на земята.

Има много по-сериозни проблеми в сектора, например евросредствата, каза още Вукодинов.

Плащанията през последните години

През 2010 година най-висока е рентата в област Добрич – 45 лв./дка, а сравнително ниска остава в областите Ямбол, Видин, Враца – до 25 лв./дка, според анализ на агроминистерството. Ръст в наемните отношения се отчита през 2011 г. В област Добрич рентата достига до 70 лв./дка. В област  Видин се отчита най-ниското ниво на плащане на рента в натура – до 10% от средния добив.

Според анализа тенденцията на увеличаване на рентните плащания е закономерна, но в страната се наблюдава голям диапазон в плащанията. При разнообразието от плащане на декар повечето собственици не са защитени от това да получат символични средства за притежаваната от тях земя. Част от собствениците получават плащания в натура - олио, грозде, вишни, зърно, ябълки или картофи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:25 | 14.09.22 г.
fallback