fallback

Сбъркан ли е моделът на възобновяемите източници у нас?

Свързваме ВЕИ-сектора само с фотоволтаични централи, които произвеждат скъпо електричество

12:05 | 18.08.13 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

По време на своето посещение в „Мини Марица – изток“ енергийният министър Драгомир Стойнев отчете ръст на добива на въглища в мината и увеличеният износ на електроенергия. Системата трябва да бъде спасена и тя да работи, коментира той, а от думите му отново се прокрадна противопоставянето в сектора.

Пред миньорите Стойнев заяви, че е получил заявки за нови 1 500 мегавата мощности от ВЕИ, но ги е спрял.

Последните месеци у нас ВЕИ се асоциира само с фотоволтаични централи, произвеждащи скъпа електроенергия. Какви точно проекти са спрени, не може да бъде преценено от думите на Стойнев, но освен соларните панели има поне още няколко метода за добиване на енергия от природата – водни централи и вятърни паркове, както и преработката на биомаса за добив на метан. Тези технологии са по-евтини от фотоволтаиците, но не се залага толкова масово на тях.

Така, ако може да оприличим системата на пирамида, най-добре е в основата й да стоят евтините технологии, а във върха – скъпите. По този начин ще има баланс и сумарно цената на производството не би трябвало да бъде в тежест за потребителите.

У нас обаче пирамидата е обърната и най-голям е делът именно на скъпите технологии, а в страни остават например проектите за добив на ток от биомаса. Според данните в реално време на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) всеки ден в страната се добиват по около 6 мегавата на час от биомаса. Това представлява средно едва около 0,1% от натоварването на системата.

Бумът на присъединяването на фотоволтаици дойде в месеците, след като Държавна комисия по енергийно и водно регулиране предупреди, че известно време няма да присъединява нови мощности. В последните месеци пък започнаха да се появяват обяви за продажба на такива централи.

Едно е ясно - от противопоставянето между производителите в който и да е сектор, включително и енергетиката, едва ли ще има печеливши. Едва ли миньорите ще успеят да се преборят за социална справедливост, чупейки скъпите инсталации, за каквито действия предупредиха синдикатите.

Така че – търсенето на баланс с мирни средства продължава. Още повече, че производството на електричество от възобновяеми източници е политика на ЕС. България сама изяви желание да влезе в тази общност и вероятно трябва да спазва правилата, наложени там.

И за да сме коректни - разрешението за присъединяването към мрежата на нови мощности се издава от независимия по закон орган Държавна комисия по енергийно и водно регулиране, а не от Министерството на икономиката и енергетиката. А още преди месец комисията обяви втора поредна „нулева“ година за нови мощности, произвеждащи електричество от възобновяеми източници. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:39 | 08.09.22 г.
fallback