БСП предлага законови промени, целящи защита на потребителите от злоупотреба на естествените монополи при предоставяне на услуги. Промените бяха представени днес по време на работна среща в парламента по темата. В дискусията участваха представители на потребителски и граждански организации, които също се обявиха за промени с цел защита на потребителите.
Депутатът Явор Куюмджиев заяви, че стремежът е потребителите да бъдат улеснени, като в Закона за енергетиката се промени изцяло начинът, по който комуникират с монополите, предоставящи комунални услуги.
Едно от предложенията е, ако потребителят е получил сметка за ток, парно или вода, надвишаваща с определен значителен процент фактура за минал период, да не е длъжен да я плаща, преди да подаде жалба. В момента дори и да не е съгласен с нея, клиентът първо трябва да я плати, а после да си търси правата.
Куюмджиев обясни, че промяната ще е в посока доставчикът да бъде длъжен да докаже, че тази услуга е потребена.
БСП се обяви за отмяна на такса „включване“ на ток след изключването му заради неплатена сметка. Таксата е различна за трите електроразпределителни дружества и се повишава, ако услугата е експресна – включване до няколко часа, ако включването е дистанционно и т. н. Най-ниската такса е 19 лева, експресната услуга в случая струва двойно.
Куюмджиев заяви, че тази такса няма икономическа логика, по-скоро се използва като източник на допълнителен приход от съответните доставчици и като наказателна мярка към клиентите.
Левицата предлага да бъде улеснена процедурата за проверка при съмнения за неточни показания от измервателен уред. В момента клиентът не може да демонтира устройството и да го занесе на проверка, а трябва да направи това с разрешението на собственика, тоест да се жали на съответния доставчик – собственик на измервателното устройство.
Друго предложение е свързано с качеството на предоставяната услуга. По думите на Явор Куюмджиев сегашното законодателство дава преимущество на монополите, например в случай, когато се подава по-ниско напрежение и от това следват някакви щети.
От левицата имат и предложения, свързани с изключването на услугата. Червеният депутат заяви, че потребителят трябва да бъде информиран по неоспорим начин за това, а не да се прибере и да установи, че няма електричество.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Веселин Златев заяви, че комисията е открила поредица неравноправни клаузи при проверка на общите условия и тези клаузи все още съществуват.
Още през 2011 г. сме водили дела срещу две от електроразпределителните дружества и в момента има заведени колективни искове, но не можем да приведем в действие съдебното решение, обясни Златев. От КЗП предлагат усилията да се насочат към правната страна на клаузите в общите условия по договорите между потребителите и дружествата, които поставят клиентите в неравноправно положение.
Куюмджиев покани присъстващите на нова среща следващата сряда, когато се очаква да се коментират конкретните текстове на предлаганите промени в Закона за енергетиката.