Застрашено ли е биоразнообразието в националните паркове от нарасналия интерес на животновъдите към пасищата в Пирин и Централен Балкан? Специална акроекологична мярка към Програмата за развитие на селските райнои (ПРСР) насърчава отглеждането на животни в рамките на двата национални парка – тя е наречена „Пасторализъм“ и за нея отговаря Държавен фонд „Земеделие“.
Мярката има за цел устойчиво управление на пасищата, които биха се покрили с храсти, ако изобщо останат без паша. Затова на животновъдите се плащат 152 евро/ха, а при използването на най-малко две каракачански кучета – 165 евро/ха, защото с традиционните практики за сезонна паша се поемат агроекологични ангажименти.
По данни на фонда в националните паркове „Пирин” и „Централен балкан” през 2012 г. на паша са били общо 25 321 животни, в резултат именно на тази мярка. Повечето са овце - 18 618, плюс 5 480 говеда и 1 223 коне.
Общо 223 фермери са одобрени по мярката през 2012 г., по данни на фонда. Интересът към подпомагането расте – през тази година подадените заявления са 256, като от тях 41 са на фермери, които кандидатстват за първи път по агроекологичната мярка.
Природозащитници обаче предупреждават, че в някои части на планините големите стада вече причиняват ерозия. Това вече се е случило в Стара планина в местностите Беклемето и Равнец (над Карлово), заяви Владимир Милушев от фондация „Биоразнообразие“.