„Държавата няма капацитет да контролира концесионните договори и очевидно не си е свършила работата и по концесията на мината в Ораново. Многото трагични инциденти в този рудник го доказват“, каза в сутрешния блок на телевизия Bulgaria On Air икономистът Евгений Кънев.
Той поясни още, че при конкретния случай договорните отношения са сложни, тъй като има и частни имоти в самия обект.
Около 680 са държавните концесии, като от тях едва 10 са на чужди инвеститори, допълни експертът. „Предполага се, че именно те имат необходимия опит да управляват 35-годишни концесии. Финансовите изисквания за такива договори не са чак толкова голям проблем, колкото липсата на управленски капацитет“, каза Кънев.
По думите му липсват експерти, които да следят и контролират следприватизационните сделки и изпълнението на концесионните договори. „Контролът се осъществява на база доклади, изготвени от самия концесионер. Често се разглежда само по чисто чиновнически критерии дали покриват конкретни параметри по договора. Липсва мониторинг и контрол на място. Няма екипи към ресорните министерства. Въпросът е дали управляващите имат интерес да прилагат добрите практики на другите страни относно контрола“, посочи още икономистът.
Според него не е трудно да се създаде експертен капацитет, тъй като е въпрос на политическа воля. Кънев призова да бъде централизиран контролът по концесиите, защото по този начин качеството ще е по-добро, с по-висока ефективност и на по-ниска цена.
„Има много добри доклади, препоръки и стратегии, но те остават само на хартия. Всяко управление изготвя нови процедури и така до без край. Администрацията се затормозява и точно когато е свикнала с конкретни практики, идва нова власт и всичко се променя“, допълни още Евгений Кънев.