През последните месеци прокуратурата активно се самосезира и извършва проверки в редица администрации и дружества. През февруари прокуратурата започна анализ на дейността на Агенцията за приватизация и
следприватизационен контрол (АПСК), както и в Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).Новото правителство на Пламен Орешарски също възложи проверки в различни институции и звена на структури, множество сключени договори за концесии, продажби на публични дружества и други.
Само преди дни стана ясно, че прокуратурата е започнала проверка на раздържавяването на мина „Ораново“, което започва през 2004 г,. Освен това стана ясно, че министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев ще предприеме стъпки към прекратяване на концесията на мина „Ораново”, тъй като стопанинът на мината дължи на държавата концесионните такси в размер на 111 хил. лв.
Ресорният министър посочи и няколко конкретни проблема около концесията на рудника - като например липсата на съгласуван работен план за тази година с икономическото министерство. Оказва се и че добивната дейност в една от подетажните галерии се извършва незаконно, защото има разрешение от 1 август тази година, а миньорите са копаели там от много по-рано.
Остава неясно дали държавата щеше да обърне по-зорко внимание към случващото се в мината, ако не бе трагичният случай с двамата затрупани миньори в Ораново. По принцип контрол над дейността на рудника и съответно на концесията имат няколко институции – Министерството на икономиката, Главната инспекция на труда към социалното министерство, екоминистерството, министерството на културата, както и кметът на Симитли.
Назад в историята на приватизацията
През 2004 г. пернишкото дружество "Балкан МК" ЕООД купи рудник "Ораново" на началната тръжна цена от 950 хил. лв. Търгът се проведе в Агенцията за приватизация (АП), която по онова време все още не бе обединена с Агенцията за следприватизационен контрол.
Рудникът е продаден като обособена част от "Мина Пирин" ЕАД - Симитли, като предметът на дейност е добив, преработка и пласмент на кафяви въглища за ТЕЦ "Бобов дол".
Според данните на агенцията рудникът има един добивен участък с годишен добив 80 хил. тона въглища. Оборотът за първото шестмесечие на 2004 г. е бил 1,4 млн. лв., а за предходната - 3,7 млн. лв. Към юли 2004 г. заетите в компанията са около 420 души.
Съгласно регламента за сключване на сделки от този тип, приватизаторът на мината придобива акциите и правото на собственост над мината, единствено ако успее да представи сключен с държавата договор за концесия за конкретния обект. Така през 2004 г. купувачът "Балкан МК" сключва и концесионен договор с Министерството на енергетиката и енергийните ресурси.
Според информацията в публичните регистри основната дейност на "Балкан МК" е свързана с покупка на стоки, които се препродават в първоначален или преработен вид, извършва дейност като търговско представителство, комисионни, спедиторски и превозни сделки и др.
Кой е собственикът на мината?
Официален собственик на рудник "Ораново" е Красимир Михайлов - Паргов. По информация тиражирана в медиите той е бизнесмен с широк кръг интереси и голям брой фирми, на които е собственик и управител. Дейностите варират от участие в приватизация и въгледобив, през свиневъдство до реклама.
Според официалните данни на Търговския регистър Красимир Михайлов е едноличен собственик на "Балкан МК" и "МЕК Балкан", с предмет на дейност добив на въглища. При направена справка на Investor.бг, отново в търговския регистър, много от фирмите на Михайлов са неактивни или непререгистрирани.
По-голямата част от посочените адреси на почти всички негови фирми водят до мястото, на което се намира месокомбинатът в Перник.