От: Камелия Цветанова
Депутатите отмениха окончателно задължението на членовете на управителните съвети и контролните органи на представителните работодателски организации и синдикатите да обявяват имуществото си в публичния регистър на Сметната палата.
Това стана с приети на второ четене промени в Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи държавни и други длъжности. Първото четене на промените мина преди две седмици.
Така депутатите коригираха така наречената поправка "Янев", приета в края на 41-то Народно събрание, с която работодатели и синдикални лидери бяха задължени да заявят публично имуществото си в регистъра на Сметната палата.
Припомняме, че регламентът на поправката предизвика остра негативна реакция у работоделските организации. В началото на април те напуснаха заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество в знак на протест. Тогава членове на тристранката обясниха, че измененията са популистки и ще позволят да се оказва политически, криминален и икономически натиск върху тях.
Сред мотивите за промените в закона е противоконституционност на текста, а ефектът от приетите от предходния парламент промени "не само не отговаря на обществените нужди и интересите на гражданите, а е насочен към постигане на друг противоконституционен резултат", пишат вносителите Ваня Добрева, Христо Монов от "Коалиция за България" и група народни представители.