Президентът Росен Плевнелиев е готов да назначи ново служебно правителство, ако сегашното правителство на малцинството подаде оставка, след като вчера се стигна до сблъсъци между протестиращите срещу кабинета и полицията. Това е казал държавният глава пред Wall Street Journal.
“Досега през годината имахме три правителства. Може да имаме и пет. Ако това правителство подаде оставка, ще назнача ново служебно правителство“, коментирал е държавният глава в интервю за изданието.
Малко по-късно през деня обаче от президенството изпратиха опровержение, в което се казва, че в почти едночасовото интервю президентът не е казвал, че е готов да „назначи ново служебно правителство“. Държавният глава споменава единствено служебното правителство, назначено от него през месец март 2013 година.
Българският президент осъжда проявите на насилие от страна и на протестиращите, и на органите на реда и допълни, че политиците трябва да чуят исканията на гражданите. Той апелира политическите партии да провеждат политики като за ХХІ век.
„Демокрацията се базира на три основни принципа – пазарна икономика, независими медии, добре функционираща съдебна система. Трябва да работим върху тези принципи. Имаме нужда от мъдри политически решения“, коментира Росен Плевнелиев.
"Следя внимателно всичко, което се случва, и съм готов да свикам Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по всяко време. Съветът не е самоцелно упражнение по политическа конфронтация, а инструмент за постигане на съгласие и за разрешаване на кризи на най-високо политическо ниво". Това заявява още президентът в официална позиция, изпратена до медиите.
"В последните седмици многократно се опитах да потърся решение, проведох формални и неформални разговори и срещи. По време на февруарските протести и криза свиках Консултативен съвет за национална сигурност – тогава се състоя конструктивен политически дебат и се взеха важни решения. На последния КСНС, проведен преди дни, също в ситуация на протести и на криза, не видяхме подобен подход", коментира държавният глава.
Той призовава политическите партии, представени в парламента, да потърсят пътища за излизане от тежката ситуация.
"С поведението си политическите сили и всички ние допринасяме за разрешаването или за задълбочаването на кризата в страната, а протестите са функция от нея. За съжаление, дори и днес забелязвам по-скоро опити за прехвърляне на отговорността, за взаимни обвинения. Готов съм да съдействам на всяко усилие за извеждане на страната от тежката ситуация, в която се намираме", допълва той.
"Протестите, на които сме свидетели през последните 40 дни, и начинът, по който протичат, показват как българското гражданско общество може да отстоява демократичните ценности, включително и по време на криза. Затова снощи се обърнах с призив да бъде съхранен този толерантен характер на протестите, да се запази редът и гражданският мир", казва се в официалното обръщение на държавния глава.
Все пак той е категоричен, че по време на снощните протести обществеността е станала свидетел на сцени, които са несъвместими с представите за демократичен протест.
"Искам да изразя категоричното си убеждение, че няма цел, която да оправдава насилието. Призовавам всички, които искат мирно да заявят своя цивилизационен избор, своето отношение към бъдещето на страната, своята привързаност към демокрацията, да се разграничат ясно от действия, провокиращи безредици, водещи към насилие и несъответстващи на принципите на правовата държава", заявява категорично Плевнелиев.
В обръщението си той призовава органите на реда да преценяват внимателно своите действия и да се въздържат от такива, които биха могли да доведат до нагнетяване на напрежението.
"Очаквам от правителството да ни запознае със своя анализ, да посочи какво породи снощните сцени пред парламента, има ли грешни решения, има ли виновни и кои са те", допълва президентът.
* Актуализирано в 18,15 часа с опровержението от президентството.