Да се заложат минимални квоти за усвояване на евросредства от бизнеса и неправителствения сектор през следващия програмен период. Това предлага Икономическият и социален съвет (ИСС), който е приел становище с препоръки за приоритетите и политиките за усвояване на европейските пари от 2014 до 2020 г.
Становището е било обсъдено в началото на юли с представителите на изпълнителната власт, сред които правосъдният министър и вицепремиер с ресор управление на средствата от Европейския съюз (ЕС) Зинаида Златанова и представители на различните министерства, отговорни за разработването на Споразумението за партньорство и оперативните програми за следващия програмен период.
В понеделник документът ще бъде официално изпратен до всички заинтересовани лица, включително и до Европейската комисия (ЕК). След няколко дни Споразумението за парньорство ще бъде подложено на широко обществено обсъждане, организирано от правителството, след което трябва бързо да бъде подготвено и изпратено в Брюксел, посочи председателят на ИСС проф. Лалко Дулевски.
От съвета настояват тези квоти да не бъдат нарушавани без съгласието на социалните партньори. Предлага се също така темповете на усвояване на средствата по тях да се наблюдават непрекъснато от управляващите органи, за да се установяват своевременно проблемите и при необходимост бързо да се пренасочват средства към други мерки, но отново насочени към бизнеса и неправителствения сектор.
ИСС предлага също така представителите на социалните партньори и на гражданското общество да имат блокиращо малцинство при взимането на важни решения от Комитетите за наблюдение и работните групи за подготовка на оперативните програми. Милена Ангелова, главен секретар на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), обясни, че в момента администрацията има мнозинство в Комитетите и работните групи и често становищата и предложенията на бизнеса и неправителствения сектор по отношение на еврофондовете се неглижира.
Очертава се тежък дебат с администрацията по двете предложения на ИСС – за минималните квоти евросредства за бизнеса и блокиращото малцинство. Същевременно обаче изпълнителната власт е приела голяма част от предложенията по новите оперативни програми и процедурите за подготовката, изпълнението и отчитането на проектите, коментира проф. Дулевски. Някои от тях са вече отразени в проекта на Споразумението за партньорство, който предстои да бъде представен и дискутиран.
Споразумението за социално партньорство
Усвояването на европейските средства през следващия програмен период е обвързано с постигането на конкретни цели и резултати и осъществяването на предварително определени реформи. Страните, които не успеят да постигнат целите и да направят необходимите реформи, ще получават по-малко пари или средствата ще им бъдат напълно спрени, припомни проф. Дулевски.