Корупцията в страната прелива и има дефицит на надеждата – това изкарва хората на улицата и ги кара да обмислят емиграция в друга държава от Европейския съюз (ЕС). Това коментира икономистът Стив Ханке в ефира на bTV.
„Бащата на валутния борд”, както още е известен Ханке, ще бъде удостоен с титлата доктор хонорис кауза на Българската академия на науките (БАН).
Стив Ханке защити въвеждането на валутния борд у нас, защото по думите му той дисциплинира политиците. Преди 16 години бордът е върнал надеждата – след месечна инфлация от 242% през февруари 1997 година, през юли икономиката е стабилизирана. Сега бордът носи стабилност на финансовата и банковата система.
Експертът препоръча на управляващите борбата с корупцията да бъде тяхната основна задача, защото именно тя носи негативен облик на страната. Корупцията е тази, която е в състояние да изгони и чуждите инвеститори от страната, допълни още той.
„Реалистично е коалиционните правителства да бъдат слаби. Това си има и своите положителни страни – не могат да натворят голяма глупост”, каза Ханке и допълни, че в същото време те могат да направят и много хубави неща.
Той препоръча на сегашните управляващи да намалят администрацията, но да включат истински експерти, които с поглед в бъдещето да разработят план за борба с корупцията, реформа на здравеопазването и за нормалната работа на енергийните пазари.
Икономистът коментира, че няма информация за методиката за намаляването на цената на електричеството у нас, но заяви, че държавно регулиране на цените не е работещо. „Цената на електричеството трябва да се определя от пазара, а държавата да създаде правилата за правилното му функциониране”, допълни той.
преди 11 години Напълно подкрепям - точно в такъв дух трябва да се измени Конституцията. Избори за полицейски шефове по места, райони и окръжни прокурори, обласни управители. Дори и директори на болници, само че там - не на преки, а на вътрешно - съсловни + участие на пациентски огранизации. За N-ти път казвам, че не променим ли модела, каквото и да правим и избираме, рано или късно пак ще се стигне до сегашното положение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Интересното е че всички правителства до момента обявяват война с корупцията и след 2-та си година безвъзвратно затъват в нея . Нещо в начина на борбата не е както трябва ! Главния въпрос : как да бъде борена корупцията ? Личното ми мнение е че единственото спасение е избори до дупка . За всичко : за началника на полицията по градове , за районния съдия , за главен архитект и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар